Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

KOMUNIKACJA. Od 1 września drastyczna podwyżka cen biletów autobusowych. Na osłodę - nowe logo

14.07.2011 21:14 | 25 komentarzy | 12 015 odsłon | red
1 września o 11 procent wzrośnie cena biletów jednorazowych na przejazdy autobusami ZK KM. W górę - o pięć procent - pójdą również bilety miesięczne.
25
KOMUNIKACJA. Od 1 września drastyczna podwyżka cen biletów autobusowych. Na osłodę - nowe logo
Nowe logo związku komunikacyjnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 września o 11 procent wzrośnie cena biletów jednorazowych na przejazdy autobusami ZK KM. W górę - o pięć procent - pójdą również bilety miesięczne.

Takie decyzje podjęli w czwartek członkowie zgromadzenia Związku Komunalnego Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie.

- Po zmianach w cenniku na jednorazowych możemy zyskać około 500 tysięcy złotych rocznie, a około 80 tysięcy na miesięcznych - wyjaśniał Marek Dyszy, przewodniczący chrzanowskiego ZK KM. - 1 września nie należy jednak kojarzyć tylko z podwyżkami - zaznaczał.  Nowością będą m.in. bilety czasowe (10 i 90-minutowy oraz 24-godzinny) a także karnetowe.

- O wszystkich promocjach, jakie wprowadzimy będziemy informowali pasażerów za pośrednictwem strony internetowej, ulotek i plakatów - zapewniał w czwartek Dyszy.

Bez zmian zostaje cena biletu o nominale 2,20 - obowiązującego na terenie działania ZK KM z ograniczeniem do 10 minut.

W czwartek rano nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na świadczenie usług przewozowych dla ZK KM przez kolejne trzy lata.

- Jeszcze procedura się nie zakończyła. Komisja pracuje nad dokumentami - zaznaczył Dyszy.

Ale wiadomo już, że pasażerowie pozostaną w autobusach trzebińskiego Transgóru. Przewoźnik zadeklarował jeździć przez ten czas za 27 mln zł. Jego konkurent, firma z Wrocławia, chciała wozić ludzi za 31 mln zł. To więcej niż planował wydać związek.
- Mieliśmy na to ponad 29 mln zł - dodał przewodniczący.

W czasie czwartkowego zgromadzenia jego członkowie zobaczyli też nowe logo chrzanowskiej komunikacji. Konkurs na jego realizację wygrała Magdalena Szumska z Piły. W nagrodę otrzymała tysiąc złotych.
Mateusz Kamiński


KOMENTARZ
Bez litości dla pasażera
Przewodniczący Marek Dyszy dobrze wiedział, co robi używając trybu przypuszczającego, gdy mówił: "Po zmianach w cenniku na jednorazowych możemy zyskać około 500 tysięcy złotych rocznie, a około 80 tysięcy na miesięcznych". Bo to wpływy mało realne przy takiej skali podwyżki - 11-procentowej dla biletów jednorazowych i pięcioprocentowej dla biletów miesięcznych. Pasażerowie zagłosują nogami. 
Każdy menedżer i właściciel prywatnej firmy wie doskonale o tym, że jeśli nie domyka mu się budżet, musi oszczędzać. I tnie koszty. Przewodniczący Dyszy jednak nadal działa w archaicznej strukturze związku międzygminnego, w którym decyzje podejmują urzędnicy opłacani z pieniędzy podatników i mający mgliste pojęcie o komunikacji publicznej, z której nie korzystają. Dlatego o menedżerskich działaniach przynoszących korzyści pasażerom nadal codziennie jeżdżący komunikacją miejską mogą tylko pomarzyć.
Gdyby jeszcze wraz z decyzją o podwyżce dla pasażerów urzędnicy litościwie zadecydowali o redukcji własnych wynagrodzeń i diet o drobne przecież dla pasażerów (jak zagłosowali) 11 procent - byłby to czytelny sygnał dla podatników - oszczędzamy razem z wami. Tak się jednak nie stało, bo jak po raz kolejny się okazuje, jesteśmy my i wy, a kieszeń podatnika dna nie ma.
Piotr Tarczyński