Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Burmistrz Libiąża do ministra zdrowia: pacjenci nie mogą czekać na pomoc

03.09.2020 18:00 | 6 komentarzy | 4 535 odsłony | Marek Oratowski

Burmistrz Jacek Latko w imieniu libiąskiego samorządu napisał pismo do nowego ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie ograniczeń w przyjmowaniu chorych w poradniach.

6
Burmistrz Libiąża do ministra zdrowia: pacjenci nie mogą czekać na pomoc
Jacek Latko
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Zwracam się z prośbą o podjęcie szybkich i skutecznych działań, które ułatwią pacjentom wizyty w przychodniach oraz umożliwią bezpośredni kontakt z lekarzami, także w okresie pandemii. Od momentu potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, funkcjonowanie zakładów opieki zdrowotnej zostało mocno ograniczone ze względów bezpieczeństwa, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Wtedy wydawało się to uzasadnione. Dla wszystkich sytuacja była nowa.

Po tygodniach lockdownu zaczęto znosić kolejne ograniczenia, m.in. dotyczące przemieszczania się, czy obowiązku zasłaniania ust i nosa na ulicach. 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny, a uczniowie wrócili do szkół. Funkcjonują zakłady pracy, administracja publiczna (na nieco zmienionych zasadach), sklepy, hotele, baseny, komunikacja miejska etc. Nadal natomiast utrzymywane są znaczne ograniczenia w działalności zakładów opieki zdrowotnej, co mieszkańcom trudno jest zrozumieć. Mają problemy z dodzwonieniem się do rejestracji w przychodniach. Skarżą się, że personel proponuje wyłącznie teleporady, tłumacząc się pandemią, albo odsyła na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wszyscy rozumiemy względy bezpieczeństwa, ale to niedopuszczalne, by w momencie pogorszenia stanu zdrowia pacjenci nie mogli się dostać do lekarza pierwszego kontaktu, pediatry, kardiologa, okulisty, chirurga, ortopedy etc.

Szanowny Panie Ministrze, obok COVID-19 zagraża nam wiele innych chorób. Pacjenci nie mogą czekać na pomoc, zwłaszcza że nikt nie wie, kiedy pandemia się skończy. Przed nami sezon grypowy i z każdym tygodniem problem będzie narastał. Teleporady nie zastąpią bezpośredniej wizyty w przychodni, gdzie lekarz może zbadać pacjenta. Dlatego w trosce o zdrowie Mieszkańców zwracam się z prośbą o podjęcie szybkich i skutecznych działań, które zmienią obecną sytuację, tak by nawet w tym trudnym okresie pacjenci mieli zapewnioną podstawową i specjalistyczną opiekę lekarską" - czytamy w piśmie przesłanym do ministra zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjentów.