Nie masz konta? Zarejestruj się

Tenczynek

Aktor, którego kochała cała Polska, spoczywa w Tenczynku

23.08.2020 18:00 | 3 komentarze | 12 116 odsłon | Marek Oratowski

Dziś śmiało mógłby zasłużyć na miano "celebryty". Adolf Dymsza mówił o nim, jako o swoim następcy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Bogumił Kobiela, który tragicznie zginął ponad pół wieku temu, jest pochowany w Tenczynku.

3
Aktor, którego kochała cała Polska, spoczywa w Tenczynku
Bogumił Kobiela spoczywa na cmentarzu w Tenczynku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zagrał w 25 filmach i kilkudziesięciu sztukach teatralnych. m.in. w "Eroice" (reż. A. Munka, 1957), "Zezowatym szczęściu" (reż. A. Munka, 1960) oraz "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (reż. W.J. Has, 1964). Kojarzono go przede wszystkim z konwencją komediową, bo występował też w kabaretach. Sam marzył jednak wielkiej roli dramatycznej.

Urodzony w 1931 r. w Katowicach Bobek, jak go nazywano, przez całe życie związany był z Tenczynkiem. Ttu były rodzinny, letni dom, las i grzyby, które uwielbiał zbierać. Zmarł w wieku zaledwie 38 lat w wyniku obrażeń spowodowanych wypadkiem samochodowym we wsi Buszkowo k. Bydgoszczy. Swoim BMW 1600 zderzył się czołowo z autobusem. Został pochowany właśnie w Tenczynku. Żona Małgorzata postawiła mu na grobie... kosz z grzybami.

Przejeżdżając przez Tenczynek warto wstąpić na miejscowy cmentarz i przystanąć przy grobie aktora obdarzonego niepowtarzalną mimiką.