Skąd wzięło się święto Matki Boskiej Zielnej i po co zanosi się kwiaty i zioła do kościołów? Z pasjonatką ziół, Elżbietą Augustynek z Zalasia, rozmawia Ewa Solak.
Skąd wzięło się święto Matki Boskiej Zielnej i po co zanosi się kwiaty i zioła do kościołów? Z pasjonatką ziół, Elżbietą Augustynek z Zalasia, rozmawia Ewa Solak.
Ewa Solak: 15 sierpnia to nie tylko dzień wolny od pracy, ale także święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dlaczego jest takie ważne?
Elżbieta Augustynek: - Ten dzień powszechnie zwany jest świętem Matki Boskiej Zielnej. To jedno z najstarszych świąt maryjnych. Jest czczona bodaj od V wieku jako patronka ziemi i jej roślinności. Podania głoszą, że to właśnie zioła i kwiaty znaleźli apostołowie zamiast ciała Maryi. Dlatego święci się je w kościele.
Zioła?
- To rośliny bardzo bliskie człowiekowi. Chodzi o to, żeby mu służyły. Jednocześnie jest to też okazja, żeby podziękować Matce Boskiej za te dary. W moim domu ta tradycja przetrwała od dawna. Częściej kultywują ją mieszkańcy wsi.
Jakie zioła najczęściej się święci?
- Po pierwsze ziele Matki Boskiej, czyli lebiodę, zwaną też oregano. Ale też miętę, krwawnik, melisę, estragon, cykorię, nawłoć czy nagietki. Do tego dziurawiec, dziewannę, a także chabry i inne. Właściwie święci się to, co kto może zanieść.
Co się później robi z tymi wiązankami?
- Wiesza się pod dachem, żeby wyschły. Poświęcone zioła mają moc leczniczą i chronią od chorób. Kiedy wyschną, można dodawać niektóre do herbaty. Chodzi o to, by nam dobrze służyły.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
No ja tu widzę wprowadzanie czytelników w błąd ziele matki boskiej o łacińskiej nazwie origanum vulgare to LEBIODKA! POSPOLITA , która od LEBIODY! naprawdę znacznie się różni!!!! Przydałoby się sprostowanie...
0 0
Ja również uwielbiam zioła. Są cudne w naturze, smaczne na talerzu i dobroczynne w kubeczku ;).