Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Książki Maxa Czornyja - które warto przeczytać?

06.08.2020 14:32 | 0 komentarzy | 505 odsłon | red

Materiał promocyjny

Na pewno o nim słyszeliście: Max Czornyj podbija serca polskich czytelników. Kim jest jeden z najbardziej poczytnych polskich pisarzy?

0
Książki Maxa Czornyja - które warto przeczytać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas


Max urodził się w 1989 roku, więc jest niezwykle młody jak na pisarza bestsellerów. Ma wykształcenie prawnicze, studiował zarówno w Polsce, jak i na prestiżowym włoskim uniwersytecie, pochodzi z Lublina i tam obecnie mieszka. Droga od bycia adwokatem do pisania kryminałów była łatwa - jak sam przyznaje zawód adwokata wybrał między innymi dlatego, że w nieodłączny sposób wiąże się on z pisaniem. W ten sposób jego zamiłowanie do słowa pisanego stało się źródłem kariery prawniczej. Max Czornyj jest wielbicielem dobrego wina, pistoletów, północnych Włoch i stylu retro - w roku 2019 został twarzą marki Wólczanka.

Książki Maxa Czornyja - Komisarz Eryk Deryło
Wśród książek Maxa Czornyja najbardziej znany jest cykl thrillerów o ekscentrycznym komisarzu Eryku Deryło, rozgrywający się w Lublinie. Dotychczas ukazało się sześć tomów, pierwszy z nich o tytule Grzech opowiada historię seryjnego zabójcy, który po porwaniu ofiary, przysyła jej rodzinie niepokojący list. Policja odnajduje coraz więcej zbezczeszczonych w okrutny sposób ciał, presja ze strony społeczności rośnie, a zabójca wciąż jest nieuchwytny. Do sprawy włącza się Miłosz Tracz, profiler, którego zadaniem jest przygotować portret psychologiczny mordercy, a tymczasem kolejna kobieta zostaje porwana... Książka trzyma w napięciu aż do samego końca, opisy są brutalne i dynamiczne, a rozwiązanie zagadki bardzo mnie zaskoczyło. Polecam Wam ten tom, jednocześnie sięgając po następny.

Liza Langer i Orest Rembert
Bardzo ucieszyłam się, że w drugim rozpoczętym przez pisarza cyklu, protagonistką jest kobieta. Początkowo było mi ciężko przestawić się na czytanie o Lizie po pochłonięciu powieści o wybuchowym komisarzu Deryło, ale już po paru stronach Ślepca przyzwyczaiłam się. Postać pani komisarz jest niezwykle wiarygodna, boryka się ona z depresją spowodowaną śmiercią narzeczonego. Autor zastosował tu ciekawy zabieg: depresja Lizy zobrazowana zostaje jako deszczowy pies. Orest jest młodym psychologiem, który został przydzielony Lizie jako asystent w sprawie trójmiejskiego mordercy. Choć początkowo współpraca z Orestem nie idzie jej dobrze, po jakimś czasie okazuje się, że te dwie, skrajnie różne osobowości potrafią stworzyć świetny team. W tej książce puenta nie była dla mnie już tak zaskakująca, ale czyta się ją lepiej niż Grzech. Być może bierze się to z faktu, że była to już czwarta książka pisarza (Grzech to debiut), który ulepszył w tym czasie swój warsztat pisarski. Opisy w Ślepcu są równie brutalne i nieco obrzydliwe. 400-stronnicową książkę Maxa Czornyja pochłonęłam w jeden wieczór.

Rzeźnik - powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach
Trzecią z książek Maxa Czornyja, po którą sięgnęłam jest Rzeźnik. Powieść ta, jest zupełnie inna od wcześniejszych, mimo że napisana również napisana jest w konwencji kryminalnego thrillera. Ma to dwie przyczyny: po pierwsze jest to historia oparta na faktach. Główny antagonista, a zarazem bohater książki Czornyja, istniał naprawdę. Józef Cyppek był seryjnym mordercą i kanibalem ze Szczecina, który został skazany na karę śmierci w 1952 roku. Karę wykonano, a zabójca nigdy nie okazał skruchy. Drugą przyczyną jest fakt, że Czornyj wciela się w powieści właśnie w jego umysł, cała narracja pisana jest z perspektywy pierwszoosobowej, co przeraża, ale i fascynuje. Czy gdyby nie okropieństwa wojny, których doświadczył Cyppek, historia potoczyłaby się inaczej? Powieść ta ma inną budowę niż poprzednie książki Maxa Czornyja, fabuła toczy się wolnej, ale warstwa psychologiczna powieści jest bardzo pogłębiona. Bardzo polecam.

 

Materiał promocyjny