Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Od soboty w 19 powiatach czerwone i żółte strefy. Maski i przyłbice obowiązkowe

06.08.2020 09:23 | 10 komentarzy | 15 405 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

- Trzeba się otrząsnąć z nastroju beztroski - mówi minister Łukasz Szumowski i zapowiada zaostrzenie rygorów w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19

10
Od soboty w 19 powiatach czerwone i żółte strefy. Maski i przyłbice obowiązkowe
Trzeba się ostrząsnąć z nastroju beztroski - mówi dziś minister Łukasz Szumowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dodatkowe obostrzenia wprowadzane będą na obszarze powiatów w zależności od istniejącej w nich sytuacji epidemicznej. Będą powiaty: czerwone, żółte i zielone. Kolor będzie zależał od poziomu wskaźnika zachorowań na COVID-19 na 10.000 mieszkańców i będzie oznaczał inny rodzaj obostrzeń. Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

W powiatach "czerwonych" nie będzie można m.in. korzystać z siłowni, kina;  na weselach będzie mogło się bawić do 50 osób, mają się one odbywać bez udziału seniorów; maseczki w przestrzeni publicznej będą obowiązkowe; zamknięte będą kluby, dyskoteki, zakazane imprezy masowe. Kto nie może nosić maseczki musi mieć przyłbicę. Przeciwskazania medyczne do ich stosowania, trzeba mieć udokumentowane zaświadczeniem. Ten ostatni obowiązek (posiadanie zaświadczenia) dotyczyć ma całego kraju.

Na razie wśród czerwonych ani żółtych powiatów nie ma powiatu chrzanowskiego. Żółtym kolorem oznaczony jest jednak sąsiedni powiat oświęcimski, co warto wziąć pod uwagę udając się tam w jakiejkowleik sprawie.

MZ dodatkowe obostrzenia wprowadza na początek w 19 powiatach (9 to powiaty czerwone, 10 żółte) w województwie śląskim, wiekopolskim, łódzkim i podkarpackim. Śledzenie informacji o epidemicznej klasyfikacji powiatów jest ważne z wagi na ewentualne podróże po Polsce. Podobnie jak w przypadku podróży zagranicznych, warto wiedzić, jakie zasady obowiązują na danym terenie.

"Czerwone" obostrzenia będą obowiązywały od soboty w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowym Sączu, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

Nowe zasady ostrożności mają obowiązywać po opublikowaniu rozporządzenia MZ.

Mapa uwzględniająca podział epidemiczny kraju ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu (czwartki i poniedziałki) i znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

W najbliższych dniach MZ spodziewa się powyżej 700 zakażeń na COVID-19 dziennie. Żarty się więc skończyły.