Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Zielone ogrody na hałdach

03.08.2020 11:30 | 1 komentarz | 3 367 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Posadzenie setek roślin jeszcze w tym roku zapowiada Tauron Wydobycie. Jak wyjaśnia, wszystko w ramach proekologicznego projektu.

1
Zielone ogrody na hałdach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Eksperci spółki i Głównego Instytutu Górnictwa opracują nowe sposoby rekultywacji i zazielenienia hałd, obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz terenów zdegradowanych.

Produktem końcowym międzynarodowego projektu badawczego RECOVERY będzie opracowanie sposobu rekultywacji tzw. obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych.

- TAURON Wydobycie chce być pierwszą firmą z sektora węgla kamiennego, która opracuje i skomercjalizuje zamienniki mieszanek gleb, uzyskanych na bazie odpadów górniczych, energetycznych i biomasy dla różnych zbiorowisk roślinnych. Produkty te powstaną z myślą o rekultywacji hałd pochodzących z kopalni węgla kamiennego - mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

W ramach projektu przetestowane zostaną różnego rodzaju mieszanki glebowe uzyskane z odpadowej biomasy i odpadów poprodukcyjnych z ZG Janina, ZG Sobieski oraz elektrowni grupy.

We wrześniu na hałdzie górniczej w Libiążu zostanie wykonany tzw. poligon doświadczalny, na którym przeprowadzone zostaną prace rekultywacyjne z zastosowaniem nowatorskich metod wykonania pokrywy glebowej neutralizującej kwasowość odpadów.

Wykonanie poligonu doświadczalnego pozwoli na przetestowanie w terenie i w warunkach rzeczywistych różnych technik rekultywacji obszarów zdegradowanych działalnością górniczą.