Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Jazda autostradą ma być droższa. Stalexport szykuje podwyżkę

30.07.2020 16:41 | 7 komentarzy | 6 449 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Nie 10 złotych, ale 12 zł możemy zapłacić na autostradowej bramce już od 1 października. Stalexport Autostrady chce podnieść opłatę za przejazd A4 między Krakowem a Katowicami.

7
Jazda autostradą ma być droższa. Stalexport szykuje podwyżkę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To oznacza, że przejazd całym odcinkiem między stolicami Małopolski i Śląska wyniesie 24 zł. To na razie propozycja. Dziś Stalexport poinformował o złożeniu wniosku w tej sprawie do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Kierowcy korzystający z płatności elektronicznych nadal mają płacić mniej. Ale i tu podwyżka jest planowana - z 7 do 8 zł na każdym placu poboru opłat. Chodzi o auta, które za przejazd płacą za pomocą rozwiązania A4Go oraz videotollingu (gdy opłata pobierana jest na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej pojazdu). Stawki opłat za przejazd dla pojazdów pozostałych kategorii mają pozostać na dotychczasowym poziomie.

Czy podwyżka związana jest ze spadkiem ruchu na autostradzie spowodowanym pandemią? W komunikacie Stalexportu nie ma o tym mowy, ale eksperci komentują, że to może być przyczyną złożenia wniosku o zmianę opłat. Od początku tego roku do 26 lipca natężenie ruchu na A4 między Katowicami a Krakowem było średnio o 23,2 proc. mniejsze niż w tym samym czasie rok wcześniej.