Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak stworzyć obszar parkowy przyjazny dla ludzi oraz zwierząt?

15.07.2020 09:57 | 0 komentarzy | 600 odsłon | red

Materiał promocyjny

Światło reguluje nasz tryb życia już na poziomie hormonalnym. Pierwsze promienie słoneczne wysyłają sygnał nie tylko do naszych oczu, lecz także do gruczołu w mózgu zwanego szyszynką. Szyszynka produkuje hormon zwany melatoniną, która kieruje rytmem dobowym ssaków oraz czynnościami fizjologicznymi całego królestwa zwierząt oraz roślin. Zatem nie jest to obojętne dla środowiska i organizmów żywych, jakich lamp użyjemy do oświetlenia ulicy lub w parku.

0
Jak stworzyć obszar parkowy przyjazny dla ludzi oraz zwierząt?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Minimalizacja zanieczyszczenia światłem

Modernizując plan oświetlenia w przestrzeni miejskiej - czy to ulic, czy parków warto wziąć pod uwagę dobro nie tylko nasze, ale i otaczającej nas przyrody. Zanieczyszczenie światłem, które miesza w cyklach dobowych organizmów żywych da się zredukować przy użyciu odpowiednich opraw świetlnych. Warto w tym celu wykorzystać kierunkowe oświetlenie ledowe, które nie ulega rozproszeniu, jak tradycyjne świetlówki oraz można regulować jego natężenie. Ponadto sama konstrukcja lampy będzie miała w tej kwestii znaczenie. Półkolisty lub kolisty klosz rozprasza światło poza pionową płaszczyznę jego padania, przyczyniając się do zmniejszenia jego efektywności, a także powstania łuny zanieczyszczającej nocne niebo. Najlepiej wykorzystywać oprawy z płaską przesłoną z hartowanego szkła, którego krawędzie są schowane w obudowie - tak by nie rozpraszać światła na boki. Dodatkowym atutem jest możliwość regulacji kąta oprawy w stosunku do oświetlanej nawierzchni.

Wykorzystanie technologii i oświetlenia LED

Wykorzystanie oświetlenia LED w latarniach parkowych i ulicznych to idealny sposób na kompromis, pomiędzy zapotrzebowaniami świata ludzi i zwierząt. Przede wszystkim oświetlenie LED nie migocze - w przeciwieństwie do tradycyjnego - co i tak nie jest wychwytywane przez ludzkie oko, ale za to jest przez oko zwierzęce. Tak więc montaż oświetlenia LED obniża czynnik stresujący zwierzynę. Ponadto dzięki sterownikom, można ustawiać jego rytm dobowy - barwę lub natężenie w taki sposób, aby jak najmniej ingerowało w naturalne środowisko. Wśród korzyści jakie z oświetlenia ledowego płyną dla człowieka, na pewno należy wymienić ogromne oszczędności w budżetach miejskich, a także zmniejszenie emisji CO2.

Wykorzystanie paneli słonecznych

Aby drastycznie ograniczyć emisję CO2 oraz rachunki za oświetlenie, warto wykorzystać do zasilania lamp panele słoneczne. Oświetlenie LED na baterie słoneczne lub z hybrydowym generatorem energii (np panel solarny + wiatrak) to niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, których rozpowszechnienie mogłoby w znacznym stopniu nie tylko wpłynąć na emisję spalin lecz o krok wcześniej, ograniczając wydobycie węgla kamiennego i brunatnego - co nie pozostaje dla środowiska bez znaczenia. Technologię tę można również wykorzystać w parkach, gdzie zbudowane są kładki dla pieszych, tak jak na Helu w obszarze występowania wydm szarych. Aby nie zadeptywać roślinności, ale móc ją podziwiać powstały kładki, które od dołu mają zamontowane światła led z kolektorami słonecznymi - tak więc wieczorami oddają światło roślinom, które można w nim podziwiać.

Stworzenie środowiska, które będzie kompromisowe wobec potrzeb człowieka oraz natury wcale nie jest trudnym zadaniem. Wymaga postępowego myślenia i otwarcia na zastosowanie nowych technologii. Warto inwestować w przyszłość.

 

Materiał promocyjny