Nie masz konta? Zarejestruj się

Sport

Garmin Forerunner - zegarki do biegania dla amatora czy profesjonalisty?

30.06.2020 12:30 | 0 komentarzy | 447 odsłon | red

Materiał promocyjny

Marka Garmin tworzy od lat sportowe smartwatche do każdej dyscypliny, ale ma też w swojej ofercie zegarki przeznaczone stricte dla biegaczy. Czy modele z serii Garmin Forerunner to zegarki biegowe adresowane tylko dla profesjonalistów czy może nadadzą się też dla amatora?

0
Garmin Forerunner - zegarki do biegania dla amatora czy profesjonalisty?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy warto zainwestować w zegarek do biegania?

Smartwatch sportowy jest z założenia przeznaczony do biegania, bo jogging jest jedną z najpopularniejszych form rekreacyjnego uprawiania sportu. Nie potrzeba się do tego zaopatrywać w zbyt wiele sprzętu i można to robić właściwie wszędzie. Pojawia się więc pytanie, czy w ogóle warto inwestować w sportowy zegarek? Osoby, które biegają, a nie używały takiego gadżetu mogłyby się zdziwić, jak wiele da się dzięki temu zyskać. Podstawowymi funkcjami takich urządzeń są pulsometr oraz informacje uzyskiwane dzięki sygnałowi GPS. Na ich podstawie zegarek monitoruje nasze ciało podczas biegu, informuje o wydolności, o stopniu zmęczenia, o spalonych kaloriach, o tym ile już zdołaliśmy przebiec i w jakim tempie się to udało. Wszystko to wyświetlane przejrzyście na ekranie dotykowym. Są to więc przydatne informacje dla amatora, który chce się trochę dowiedzieć o tym, jak funkcjonuje jego ciało, gdy wybiera się na jogging. Ale to nie wszystko, co taki sprzęt może zaoferować. To zaledwie początek bogatego zbioru funkcji i modułów. A przydadzą się one zarówno tym, którzy chcą dopiero zacząć biegać, jak i doświadczonym sportowcom.

Co otrzymają profesjonaliści?

Osoby uprawiające biegi na dłuższych dystansach, preferujące treningi interwałowe, biorące udział w triathlonie, biegające w bardziej wymagających terenach, generalnie wszyscy ci, którzy z bieganiem mają już do czynienia od dłuższego czasu, dostają wraz z zegarkiem Garmin Forerunner ogromne wsparcie technologiczne. Smartwatch ten analizuje każdy szczegół biegu, a  takich informacji nigdy dość. Z wyświetlacza dowiedzieć się można o takich aspektach ruchu jak: rytm biegu, zmieniająca się dynamika, długość kroku, bilans czasu, w którym stopy dotykają podłoża lub są w powietrzu. Zegarek biegowy podaje też jaki mamy maksymalny pułap tlenowy oraz informuje o tym, jaki jest tak zwany próg mleczanowy. Jest to wskaźnik tego, jaki jest stopień zmęczenia organizmu. O resztę zadba adresowana dla zegarka aplikacja Garmin Coach, czyli program planowania najbardziej optymalnych treningów na podstawie dotychczasowej wiedzy o wynikach.

Jeszcze bardziej udoskonalone GPS

Funkcja GPS będzie zaś służyć temu, by mierzyć tempo pokonanych przez nas poszczególnych dystansów i określić dokładny obraz tego, jakie były postępy w kolejnych biegach. To także szczegółowe dane na temat wzniesień i obniżeń podłoża w wyznaczonej trasie, co będzie szczególnie pomocne w trudnych górzystych terenach. GARMIN daje także dostęp do najświeższych komunikatów pogodowych. O sygnał nawigacji też można być spokojnym, bo zegarek w warunkach utraty sygnału GPS automatycznie wspomaga się innym satelitarnym systemem GLONASS. Wszystko to pokazuje, że smartwatche do biegania z tej serii zaspokoją wymagania nawet najbardziej ekstremalnych biegaczy.

Codzienne funkcjonowanie z Garmin Forerunner

Wszystkie te zaawansowane technologicznie funkcje wydają się więc być przeznaczone dla profesjonalistów, sportowców wyczynowych. Nic bardziej mylnego – te same rzeczy wiele dadzą także amatorom. Przede wszystkim dostarczą wiedzy o tym, czy osoba początkująca dobrze rozpoczyna przygodę z bieganiem, czy prawidłowo się porusza, czy łapie optymalny rytm itp. Wbrew pozorom trudno jest zyskać dobrą wydajność biegu, a posiadanie monitorującego każdy ruch smartwatcha na nadgarstku, to cała encyklopedia wiedzy o własnym ciele. Dzięki korzystaniu z Garmin Forerunner dużo szybciej można uzyskać oczekiwane rezultaty. Co ważne – szczególnie dla chcących zadbać o formę – noszenie zegarka sportowego Garmin pomaga też w kontrolowaniu samopoczucia. Urządzenie nie pozwoli na to byśmy się przetrenowali i poinformuje o tym, ile potrzeba czasu na regenerację, a nawet wyświetli komunikat o tym, czy mamy wystarczająco dużo snu, by prawidłowo funkcjonować. Użytkownicy mają też okazję uczestniczyć w społeczności Garmin Connect, gdzie początkujący biegacze mogą wymieniać się doświadczeniami i wynikami z bardziej doświadczonymi w sporcie osobami. Wszystkie statystyki są przesyłane z zegarka bezpośrednio do sieci. Daje to szansę na bardzo szybkie uzyskiwanie porad dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę zarówno z zegarkami dla biegaczy jak i z samym sportem.

Materiał do artykułu dostarczył Autoryzowany sklep Garmin abcGPS.pl

Materiał promocyjny