To napój o działaniu pobudzającym, który zawiera w sobie kofeinę. Powstaje z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Coraz więcej Polaków docenia walory smakowe i zdrowotne yerba mate.
- Yerba mate to bardzo zdrowy napój, działa pobudzająco i dodaje energii. Najwięcej piją ją Argentyńczycy i Urugwajczycy. Zazwyczaj pije się ten napój z rana albo po południu, podobnie jak w Polsce kawę. Gdy pojawia się termos z gorącą wodą i mate wszyscy wiedzą, że to czas na sjestę. Yerbę matę pije się z jednego naczynia. To coś w rodzaju rytuału, podczas którego każda osoba czeka na swoją kolej. Świadczy, o tym, że jesteśmy równi wobec siebie - tłumaczy podróżnik Michał Szczęśniak z Chrzanowa, który przez kilka lat mieszkał w Ameryce Południowej.
Wykazano, iż yerba ma działanie obniżające poziom cholesterolu i ochronne wobec komórek wątroby, stymulujące ośrodkowy układ nerwowy, moczopędne i korzystne wobec układu krążenia. Stosowanie yerba mate sugeruje się w leczeniu otyłości.
Skąd pochodzi nazwa? "Mate" to naczynie, a "yerba" to zioła. Napój pije się przez rurkę (bombilla). W Ameryce Południowej osoba, która dolewa wody i przestrzega kolejności picia to cebador.
Jak przygotowuje się napój?
- Cebador wsypuje yerba mate do pojemnika, ubija całą zawartość poprzez potrząsanie i stukanie o własną dłoń. Następnie przechyla pojemnik i wkłada bombillę. Najlepiej, by przylegała do ścianki. Dosypuje się mate i wlewa nieco zimnej wody w miejscu, w którym osadza się rurka. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wody o temperaturze około 80°C. Cebador zalewa yerba mate. Jeśli na powierzchni pojawią się bąbelki, oznacza to, że napój jest dobrze przygotowany. Prowadzący pierwszy wypija całą zawartość za pomocą bombilli. Następnie dolewa gorącej wody i przekazuje w ręce kolejnej osoby. Yerbę można pić z miodem, pomarańczą lub cukrem - według. uznania. Wszystkie elementy powinny znajdować się na wierzchu mate. Podczas upałów pije się tereré, czyli tak zwaną zimną mate. Można ją odawać z lodem, zalewając sokiem. Niepotrzebne jest do tego specjalne naczynie - tłumaczy Michał Szczęśniak.
Spożycie yerba mate na świecie rośnie z roku na rok, a Polska stała się już drugim krajem w Europie pod względem ilości jej picia. Próbowaliście yerby? Smakowała wam?
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Tak. Nalać do rana i pić z rana. Można też chodzić z ranem i popijać.
0 0
żeby yerba smakowała trzeba sobie popróbować rożne smaki bo jest ich wiele rodzajów i niektóre są naprawdę dobre , np amanda despalada. bo np pajarito może odstraszyć dla początkujących. przyjemny napój ale trzeba uważać żeby nie przedawkować ...
0 0
Zapraszam na niezwykłą stronę o historii yerba mate w Polsce :
https://www.facebook.com/yerbamatepolskahistoria/
0 0
https://vimeo.com/321474065
0 0
Zapraszamy do odwiedzenia naszego Sklepu Yerba Mate
0 0
Zapraszamy do odwiedzenia naszego Sklepu Yerba Mate un-mate.pl
0 0
Ale przecież u nas wielcy znawcy herbat przy stole i tak propagują tą w pampersach.