Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Historia i działanie irygatora stomatologicznego

30.04.2020 13:36 | 0 komentarzy | 3 652 odsłony | red

Materiał promocyjny

Irygator jest niezastąpioną pomocą w dokładnym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych i innych trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej. Na rynku znajdziemy wiele modeli różniących się m. in. wytwarzanym ciśnieniem wypuszczanego płynu czy też liczbą pulsacji na minutę. Jednak podstawowym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć, gdy chcemy zakupić irygator jest - czy szukamy urządzenia stacjonarnego, czy bezprzewodowego

0
Historia i działanie irygatora stomatologicznego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsza szczoteczka do zębów, przypominająca dzisiaj obecne w sklepach, miała rączkę z bambusu bądź kości a włókna – z sierści zwierząt i powstała w Chinach w roku 1498. W Europie rozpowszechniona została dopiero w XVII wieku. Na rok 1938 datuje się wprowadzenie na rynek szczoteczek do zębów wykonanych ze sztucznych materiałów – nylonowego włosia i plastikowej rączki.

Rok później wypuszczono pierwszą elektryczną szczoteczkę do zębów, stworzoną dla osób z zaburzonymi funkcjami motorycznymi oraz dla noszących aparaty ortodontyczne. Choć doskonale radziły one sobie ze szczotkowaniem uzębienia – nadal nie oczyszczały przestrzeni międzyzębowych.

Wagę oczyszczania przestrzeni międzyzębowych doceniono dopiero w roku 1818, kiedy to lekarz Levi Spear Parmley rozpowszechnił wiedzę o tym, że nić dentystyczna jest bardziej podstawowym produktem jeżeli chodzi o utrzymanie czystej jamy ustnej niż pasta i szczoteczka do zębów. Jest tak, ponieważ znacząca ilość płytki nazębnej znajduje się właśnie na styku dwóch zębów – i stamtąd też najtrudniej jest ją usunąć. Mimo tej deklaracji, produkcja nici do zębów na szeroką skalę rozpoczęła się dopiero w 1950 roku. Dziś, na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele rodzajów nici – grubsze, cieńsze, nasączone fluorem czy też woskowane. Obok nich natomiast, znajdują się inne przyrządy do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych – specjalistyczne szczoteczki czy też wykałaczki.

Jeżeli chodzi o kwestię urządzeń elektrycznych, pierwszym z tych, które oferowało także oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych była szczoteczka soniczna, wprowadzona na rynek w latach 90. XX wieku. Szczoteczka ta, dzięki wykonywaniu drgań o czstotliwości ultradźwiękowej, powoduje powstawanie mikrobąbelków złożonych ze śliny, wody i pasty. Docierają one do 4 mm od zakończenia włosia szczoteczki, dzięki czemu delikatnie usuwają płytkę nazębną z nawet trudnodostępnych miejsc – w tym przestrzeni międzyzębowych. Nie oczyszczają one jednak tych stref aż tak dokładnie, jak inne urządzenia elektryczne, specjalnie do tego przeznaczone.

Jak korzystać z irygatora?

To urządzenie jest bardzo intuicyjne w obsłudze i właściwe korzystanie z niego można przedstawić w kilku prostych krokach.

 • Napełnij zbiornik irygatora wodą (można stosować także płyny i płukanki, nie jest to jednak wskazane zbyt często).
 • Jeżeli wybrane urządzenie oferuje taką opcję, wybierz moc strumienia wody i tryb jego pracy – ręczny (uruchamiany trzymaniem przycisku) bądź ciągły.
 • Skieruj dyszę na część jamy ustnej, od której planujesz rozpocząć oczyszczanie.
 • Włącz urządzenie.
 • Oczyść całą jamę ustną. Powinno ci to zająć około minuty i kosztować mniej więcej pełny zbiornik wody.
 • Wyłącz irygator.
 • Dokładnie wypłucz dyszę, wylej resztę wody ze zbiornika.
 • Naładuj swój irygator, postaw go w bezpiecznym i suchym miejscu.

Jak należy dbać o irygator?

Aby irygator służył jaka najdłużej:

 • przechowuj go w suchym miejscu,
 • stawiaj go zawsze na szerokiej, płaskiej powierzchni,
 • nigdy nie chwytaj za zbiornik z płynem,
 • jeżeli dotykasz urządzenia – miej suche dłonie,
 • regularnie odkamieniaj irygator i wymieniaj w nim dysze.

Czy irygator dentystyczny jest dla każdego?

Irygator jest urządzeniem delikatnym, bezpiecznym i prostym w obsłudze. Z tego powodu, korzystać z niego może każdy, komu zależy na dokładnym oczyszczaniu jamy ustnej, profilaktyce próchnicy i paradontozy. Może on także służyć do aplikowania zaleconych przez stomatologa lekarstw oraz do czasowych kuracji, np. ziołowych. Nie powinny z niego korzystać dzieci do 10 roku życia (chyba że pod nadzorem dorosłych) oraz osoby, które mogą zakrztusić się wypuszczanym z urządzenia płynem. Poza tymi wyjątkami, irygator jest szczególnie polecany osobom:

 • z ciasno położonymi zębami, niewielkimi przestrzeniami międzyzębowymi,
 • noszącym aparaty ortodontyczne, które bardzo trudno jest w okolicach zamków poprawnie oczyścić,
 • posiadającym uzupełnienia protetyczne – protezy, implanty, korony czy też mosty.

Zalety irygatora dentystycznego

Dzięki temu, że jest urządzeniem bezpiecznym, delikatnym i dokładnym, irygator do zębów posiada wiele zalet. Wśród najważniejszych z nich, wymienić możemy:

 • łatwość obsługi,
 • możliwość wyboru wśród różnych rodzajów urządzeń,
 • krótki czas oczyszczania jamy ustnej – około minuty,
 • doskonałe rezultaty w usuwaniu płytki nazębnej, resztek jedzenia i bakterii z trudnodostępnych miejsc,
 • tani koszt eksploatacji – zbiorniki napełnia się wodą,
 • możliwość doboru różnych końcówek do jednego urządzenia, dzięki czemu irygator będzie jeszcze bardziej funkcjonalny.

Wady irygatora

Wśród wad tego urządzenia znajdują się:

 • cena – irygatory kosztują ok. 150 – 500 zł,
 • cena wymiennych końcówek – ok. 30 – 60 zł za dwie sztuki.

Irygatory – najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jaki irygator wybrać: bezprzewodowy czy stacjonarny?

To zależy od tego, gdzie planujesz używać irygatora. Jeżeli w domu – z pewnością urządzenie stacjonarne z większym zbiornikiem i stałym ciśnieniem wody będzie lepszym wyborem. Gdy jednak często podróżujesz – wybierz niewymagający podłączania do prądu i mniejszy irygator bezprzewodowy. Do najpopularniejszych producentów należą irygatory Waterpik.

Czy irygator zastąpi nić do zębów i szczoteczkę międzyzębową?

Tak, irygator z powodzeniem zastąpi te przyrządy. Badania potwierdzają, że dokładniej od nich oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.

Jak należy korzystać z irygatora dentystycznego?

Używanie irygatora jest proste – napełniamy zbiornik, przykładamy dyszę do miejsca, które chcemy oczyścić i naciskamy guzik włączający urządzenie. Nie sposób zrobić sobie nim krzywdę.

Czy można korzystać z irygatora, jeżeli nosi się implanty bądź aparat ortodontyczny?

W obu tych przypadkach, stosowanie irygatora jest wręcz zalecane. Wszystkie osoby noszące uzupełnienia protetyczne (implanty, mosty, protezy, korony) łatwiej oczyszczą miejsca złączenia uzupełnienia z jamą ustną. Natomiast ci, którzy prostują zgryz, perfekcyjniej usuną płytkę nazębną oraz resztki pokarmów z okolic zamków i łuków.

Czy irygator usunie kamień nazębny?

Usunięcie kamienia nazębnego w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Irygator doskonale jednak radzi sobie z pozbywaniem się płytki nazębnej – a to z niej tworzy się kamień. Stanowi on więc doskonałe prewencyjne narzędzie do walki z osadami nazębnymi.

Czy z irygatora można korzystać w czasie ciąży?

Nie istnieją żadne przeciwwskazania, które uniemożliwiałyby korzystanie z irygatora kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Materiał promocyjny