Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Plac budowy w skansenie w Wygiełzowie. Co tam powstaje? (ZDJĘCIA)

21.04.2020 13:00 | 1 komentarz | 3 517 odsłony | Michał Koryczan

Chociaż przez epidemię koronawirusa park etnograficzny jest zamknięty dla turystów, na jego terenie trwa spora inwestycja.

1
Plac budowy w skansenie w Wygiełzowie. Co tam powstaje? (ZDJĘCIA)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To efekt realizacji polsko-słowackiego Programu Współpracy Transgranicznej Interreg. Jednym z jego partnerów jest Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Instytucja otrzymała ponad 700 tys. zł na prace na tzw. rynku małomiasteczkowym, czyli terenie wokół domu z Alwerni, domu z Chrzanowa oraz karczmy z Minogi.

- Mają tam zostać zakomponowane historyczne nawierzchnie dawnych rynków miasteczek małopolskich, a w otoczeniu budynków powstanie ścieżka edukacyjna i ogród sensoryczny z różnymi urządzeniami, prezentującymi naszą kulturę materialną, a więc wszystko to, co powstawało z drewna, kamienia, wikliny. Zamontowane zostaną także zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami. Prace powinny się zakończyć jeszcze w wakacje - mówi Marek Grabski.

Celem ogrodu jest pobudzenie zmysłów i emocji poprzez możliwość doświadczenia różnych rodzajów nawierzchni, zapachów, kolorów.

Ogród zostanie podzielony na dwie części: strefa nawiązująca do tradycji i historii miejsca, w tym strefa gliny, strefa wikliny, strefa roślin, ogrodu, strefa budownictwa oraz strefa wrażeń: zapachu, dźwięku, koloru i dotyku.

W strefie gliny, na placu przed domem z Chrzanowa, stanie altana do zajęć dydaktycznych (koło garncarskie i stół do lepienia z gliny, dostosowany do potrzeb dzieci poruszających się na wózkach). Nie zabraknie elementów ozdobnych, takich jak płotek z pni i gałęzi, rustykalne ławki i półki pełne glinianych wyrobów.

W strefie roślin znajdą się ścianki z nasadzony i roślinami, mające na celu stymulowanie zmysłu dotyku, zapachu i koloru. Nasadzenia roślin będą nawiązywać do tradycyjnych upraw regionu takich jak kwiaty, zioła, trawy. Rośliny w tym suche strąki fasoli, czosnek, cebulę, można będzie z łatwością dotykać i wąchać.

Obok znajdować się będzie strefa dźwięków, gdzie specjalne instalacje będą zawierać elementy, które po uderzeniu lub poruszeniu wydają dźwięki. Będą to drewniane ramy z zawieszonymi rurami bambusowymi, stalowymi i drewnianymi talerzami, kamiennymi cymbałami oraz instalacje z przedmiotów wydających dźwięki szeleszczące.

W strefie wikliny zaplanowany jest szałas wykonany z wikliny, słomy i traw w sposób obrazujący różnego rodzaju materiały i ich wykorzystanie.

Obszar nazwany strefą budownictwa tradycyjnego ma na celu przedstawienie sposobów i materiałów budownictwa regionu. Zostaną wykonane elementy ułatwiające dzieciom z różnego typu dysfunkcjami poznanie faktur materiałów i nawierzchni oraz poznanie różnorodnych konstrukcji. W tym celu zostaną zamontowane ścianki będące odzwierciedleniem układu konstrukcyjnego ścian domów charakterystycznych dla regionu.

W „oknach" usytuowane będą wypełnienia stymulujące zmysł dotyku: materiały budowlane takie jak kamień, bruk, drewno, grawerowane szkło oraz zmysł wzroku: malowane szkło, różna kolorystyka materiałów budowlanych. Zostanie wykonana makieta więźby dachu czterospadowego, częściowo przykryta strzechą i deszczułkami, charakterystyczna dla budownictwa regionalnego.

W projekcie uwzględniono także miejsce do aktywności fizycznej - integracyjny plac zabaw z urządzeniami przeznaczonymi dla dzieci niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach.

Wymieniona zostanie też nawierzchni przestrzeni projektowanego obszaru ogrodu i przyległego
do niego ryneczku, w sposób nawiązujący do tradycyjnych nawierzchni dawnych rynków małych miasteczek.

Wykonany będzie także niewielki plac zabaw z takimi elementami jak: karuzela integracyjna, huśtawka integracyjna, piaskownica z możliwością korzystania przez dzieci poruszających się na wózkach.