Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Rodzina zmarłego z podejrzeniem koronawirusa ma wynik ujemny badań

15.04.2020 14:18 | 4 komentarze | 9 572 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Dziś nadeszły wyniki badań rodziny 39-latka, w którego karcie zgonu lekarz wpisał podejrzenie zakażenia koronawirusem. Sanepid nie wyklucza jednak powtórzenia badań.

4
Rodzina zmarłego z podejrzeniem koronawirusa ma wynik ujemny badań
fot. Ł. Dulowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy: w miniony piątek w Trzebini zmarł 39-latek. Miał niewydolność oddechową, a lekarz uznał, że mógł być zarażony koronawirusem. Jego rodzinę objęto 14-dniową kwarantanną. Pierwsze wyniki badań są pomyślne dla bliskich zmarłego 39-latka z Trzebini, bo ujemne. Jak dowiedzieliśmy się w chrzanowskim sanepidzie, niewykluczone jednak, że badanie zostanie powtórzone. Niebezpieczny wirus rozwija się bowiem w organizmie do 7 dni, a - jak podają niektórzy specjaliści - nawet do 12 dni. Tymczasem wymazy do badań pobrano od bliskich 39-latka w pierwszych dniach po tragicznym wydarzeniu.

- By zachować środki bezpieczeństwa rodzina zmarłego nadal objęta jest kwarantanną - mówi Wojciech Heitzman, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chrzanowie.

- To pojedyncze przypadki w skali wojewóztwa, by lekarz wpisywał w kartę zgonu taką przyczynę śmierci, jeśli u osoby nie było wcześniej potwierdzonego wyniku badań w kierunku koronawirusa - informuje Zbigniew Starzec, wicewojewoda małopolski.

Czy zmarły 39-latek był zakażony koronawirusem? Tego się już nie dowiemy. W tym przypadku nie zarządzono bowiem sekcji zwłok mężczyzny, a jego pogrzeb odbył się w minioną sobotę.