Święta Wielkiej Nocy są najważniejsze dla wszystkich chrześcijan. Co roku przypadają w innym terminie. Próby ujednolicenia ich daty zakończyły się niepowodzeniem.
Sposób wyznaczania daty święta Zmartwychwstania Pańskiego przyjęto na soborze nicejskim w 325 roku. Ustalono wówczas, że będzie się je obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.
Do dziś jest ona świętem ruchomym. Zawsze jednak przypada między 22 marca (dzień po równonocy wiosennej) a 25 kwietnia.
W ciągu długiej historii Kościoła próbowano ustalić stałą datę Wielkanocy. W 1913 roku przymierzał się tego papież Pius X. Większość biskupów była nawet do tego pomysłu przychylnie nastawiona, ale oprotestowała ten pomysł Kongregacja Rytów ( Kongregacja ds. Obrzędów) twierdząc, że wprowadzenia stałej daty Wielkanocy grozi "naturalizacją wielkiego wydarzenia, jakim było zmartwychwstanie Chrystusa".
W tym roku Wielkanoc świętujemy 12 kwietnia. W przyszłym roku będziemy ją obchodzić 4 kwietnia, a w 2022 roku - 17 kwietnia.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Przed zimą będą światła pod Lidlem
A morze KOLEJ linową
lok
10:09, 2025-05-09
Można podziwiać dzieło konserwatorów
Fragment z lewej strony pochodzi z modlitwy "Zikhronot" (Wspomnienia), która jest częścią Musafu dodatkowej modlitwy na Rosz Haszana, Pięknie <3
Ran Adi
09:56, 2025-05-09
Jedyny taki parking na osiedlu został zamknięty
Dlaczego Nadleśnictwo Chrzanow ma utrzymywać parking, niech władze miasta zaczną działać uregulować sprawy geodezyjne.
Miro
09:48, 2025-05-09
Złote, Diamentowe i Żelazne Gody w Chrzanowie
Da się? Da się! Gratulacje wszystkim Parom.
Kera
09:05, 2025-05-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz