Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Wojna jest zawsze przegrana - lektura na weekend

04.04.2020 09:00 | 0 komentarzy | 909 odsłon | Tadeusz Jachnicki

Jesteśmy w Somalii, Syrii i Afganistanie. Trafiamy do Rosji i Czeczenii, przenosimy się do Sarajewa, by chwilę później znaleźć się w Kijowie, Donbasie czy na Krymie...

0
Wojna jest zawsze przegrana - lektura na weekend
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Korespondenci wojenni (kryzysowi) mówią nam o tym, czego dotychczas często nam nie pokazywali, ale także wpuszczają nas w świat swoich emocji. Opowiadają o dziennikarstwie, którego dzisiaj - w dobie YouTube i mediów społecznościowych - właściwie już nie ma. Można powiedzieć: szkoda, ale to kolejny argument, by sięgnąć po książkę Honoraty Zapaśnik.

Serię wywiadów z ludźmi docierającymi w niebezpieczne zakątki, by nas przestrzec, by ukazać najbardziej opłakane skutki ludzkich żądz, nienawiści, manipulacji, zgromadziła pod wspólnym tytułem "Wojna jest zawsze przegrana".

Jednym z kilku rozmówców autorki jest Anna Wojtacha. Czytając ten wywiad, uświadomiłem sobie, że akurat tę relację już znam. Pamięć mnie nie zawiodła; w połowie ubiegłego roku w sporym fragmencie opublikowała ją "Rzeczpospolita". Jeśli ktoś więc nie jest jeszcze przekonany do książki, to polecam tę rozmowę na zachętę - wystarczy zajrzeć do archiwum.

Inną z bohaterek jest Bianka Zalewska, która o mało nie zginęła na Ukrainie. Ciężko ranną uratował Jan Kulczyk, a właściwie... Nie, nie będę spoilerował. Zapraszam do lektury.