Samorząd i lokalne firmy przed ekstremalną próbą - przelom.pl
Zamknij

Samorząd i lokalne firmy przed ekstremalną próbą

21:07, 21.03.2020
Skomentuj W stanie epidemii wszyscy jedziemy na jednym wózku W stanie epidemii wszyscy jedziemy na jednym wózku

Lokalni przedsiębiorcy czekają na pomoc samorządów. Wielu już musiało zamknąć interesy. Skutek jest taki, że do redakcji płyną już pierwsze sygnały od pracowników o zwolnieniach z pracy.

Miniony tydzień zdominowały mrożące wieści o zamykaniu urzędów gmin, starostwa i innych instytucji. To niecodzienna sytuacja, mocno stresująca dla mieszkańców. Wiemy już, że np. do magistratu można osobiście przyjść głównie po akt zgonu. Czekamy więc na sygnał, że samorząd lokalny za zamkniętymi drzwiami robi dla nas coś więcej niż zwykle. To na pewno pozwoli żyć nieco spokojniej.

Taką informację dostali już mieszkańcy w pobliskim Wolbromiu, gdzie burmistrz  ogłosił, że wszystkie pieniądze zaplanowane w tym roku na imprezy masowe,  przekaże na pomoc służbie zdrowia, a po niedzieli rozpoczyna dezynfekcję miejsc publicznych, z których mieszkańcy wciąż korzystają. Na dobrej drodze jest burmitrz Libiąża. Raportuje i w pewnym sensie dodaje otuchy. Zobaczymy, na ile wystarczy pary. Mamy też nadzieję na większą aktywność informacyjną starostwa.

Wiemy, że wszystkie samorządy zaktywizowały się wokół pomagania seniorom. OPS-y wspierane są w tym przez ośrodki kulktury i organizacje pozarządowe. To świetnie. Dzieje się tak wszędzie. Dobrze, że u nas też, mniej ważne jest to z czyjej inicjatywy.

Teraz na pilną pomoc oczekują lokalni przedsiębiorcy. Dlaczego to jest takie ważne? Dlatego, że na koniec miesiąca pracownikom należą się wynagrodzenia. Po drodze jednak firmy mają do zapłacenia bieżące zobowiązania wobec kontrahentów będących w podobnej sytuacji, dostawców mediów (ewentualne zaległości windykowane są w dzisiejszych czasach natychmiast i bezwzględnie). Zbliżają się też terminy płatności podatków od wynagrodzeń za miesiąc poprzedni, PIT-u, CIT-u, VAT-u. Nie wspomnę już o ratach kredytowych, jeśli ktoś je ma. Już w marcu nie wszystkim wystarczyło na ZUS albo należną gminom ratę podatku od nieruchomości (oba zobowiązania płatne są do 15 marca). Jest bardzo możliwe, że wielu mikro i małym firmom zabraknie więc pieniędzy na wypłaty za marzec, bo od tygodnia nie mają żadnych przychodów lub topnieją  one z dnia na dzień. Tnąc koszty przedsiębiorcy analizują zatrudnienie. Mamy już kilka sygnałów od Czytelników, że wobec możliwości bankructwa, sypią się wypowiedzenia umów o pracę, nie tylko cywilno-prawnych.

Rządowa Tarcza Antykryzysowa dla biznesu wciąż jest tylko projektem. Jeśli nawet wejdzie w życie, to w obecnej postaci nie będzie żadną darowizną, tylko odroczeniem płatniczego obowiązku. Przedsiębiorcy dobrze wiedzą, że kumulowanie zobowiązań na lepsze czasy nie prowadzi do niczego, dlatego walczą o to, aby państwo zwolniło ich z płacenia ZUS-u na jakiś czas, tak jak to się stało np. we Francji.

Co mogą zrobić dla przedsiębiorców gminy? Przedsiębiorcy płacą gminom podatki od nieruchomości i przeróżne opłaty, wynajamują od nich  lokale... Tu jest pole do popisu. Jest też sfera zakupów i usług świadczonych dla gmin przez różne podmioty. Jest nadzieja, że tam gdzie tylko się da, nie będą one zlecane na zewnątrz. Pewnie są jeszcze inne możliwości pomocy.

Nie jest tajemnicą, że dochody samorządów też są mocno zagrożone, bo przecież ich budżety to nie tylko podatek od nieruchomości płacony przez lokany biznes, ale także udziały w podatkach dochodowych: PIT, CIT. Mogą być bardzo niewielkie. Trzeba więc mądrych głów, aby to wszystko jak najszybciej ułożyć od nowa biorąc pod uwagę spadek wpływów z tych danin. Takiej sytuacji nit się nie spodziewał.

Po niedzieli będziemy pytać burmistrzów, jak chcą pomóc przedsiębiorcom. Sprawdzimy, co proponują im instytucje otoczenia biznesu (agencje, pośredniak). Na razie są ogólne deklaracje, nie ma konkretów.

Samorząd zawsze był przykładem przytomnych i szybkich reakcji na potrzeby lokalnej społeczności. Liczmy na na to, że sprawdzi się w ekstremalnych warunkach zagrożenia naszego zdrowia, i że po niedzieli zacznie informować nie tylko o zamknięciu urzędów i decyzjach rządu, ale o tym co sam robi tu i teraz. Koronawirus sprawił, że wszyscy jedziemy na tym samym wózku, więc nie orędzia burmistrzów są nam teraz potrzebne, ale proste komunikaty o tym co, gdze i kiedy samorząd wykona. Ta wiedza na pewno nas trochę uspokoi.

 

(Alicja Molenda)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

petruspetrus

0 0

Brawo Wolbrom! A burmistrz Maciaszek bez żadnego pomysłu? No to może jakieś konsultacje społeczne?

00:10, 22.03.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

andziaandzia

0 0

Przedsiębiorcy i władze lokalne jadą jakby na tym samym wózku. Zmniejszenie przychodów samorządów oznacza biedę dla edukacji, służby zdrowia, brak remontów lokalnych dróg i wielu innych zadań których szczerze mówiąc nie znam . A obecny rząd nie jest hojny w finansowym wsparciu samorządności , a zadań wciąż przybywa ( np zeszłoroczna deforma oświaty, podwyżki płac dla nauczycieli ).
Prawdziwa pomoc leży w gestii państwa , rządu. Firmy oczekują ulg w płaceniu Zus -u i podatków (tych na Garncarską ).
Burmistrze mogą np zrezygnować z czynszów w miejskich lokalach , wezwać do wsparcia lokalnej gastronomii, odwołać Dni Trzebini, Chrzanowa i Libiąża...
I tyle.

00:36, 22.03.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

industrialindustrial

0 0

Tarcza antykryzysowa? Gospodarka tego kraju trzyma się na gumie orbit. Rozdawnictwo trwa w najlepsze i trwać będzie napewno do wyborów. Tzw rezerw nie ma, politycy robią dobrą minę do złej gry.

05:41, 22.03.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%