Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Maksymalnie 50 osób na mszy świętej w kościele

13.03.2020 22:00 | 11 komentarzy | 5 750 odsłon | Michał Koryczan

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki wydał w piątek specjalny komunikat w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

11
Maksymalnie 50 osób na mszy świętej w kościele
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Episkopatu abp. Stanisław Gądecki napisał, że w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce prosi biskupów o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy świętej i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

Napisał również na Twitterze, że zachęca wiernych do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach świętych.

Pełna treść komunikatu:

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób.

Przypominam również o dyspensie wydawanej przez biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

Zachęcam również, aby księża biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do moich poprzednich komunikatów i Zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca br.

Proszę kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 - bez udziału wiernych - odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami.

Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności.

Czytaj również:

* Koronawirus. Specjalne strefy w autobusach miejskich mają poprawić bezpieczeństwo

* Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Na czym polega ta sytuacja?

* Chrzanów. Planowych operacji w szpitalu nie będzie

* MYŚLACHOWICE. Ujemny wynik badania u pacjentki, która wróciła z Włoch

* BABICE. Place zabaw, boiska i siłownie plenerowe zamknięte

* PZPN zdecydował w sprawie rozgrywek ligowych. Co jeśli nie uda się ich dokończyć?