Nie masz konta? Zarejestruj się

Alwernia

Starostwo chrzanowskie wskazało miejsce ewentualnej zbiorowej kwarantanny

11.03.2020 23:00 | 2 komentarze | 22 053 odsłony | Alicja Molenda

Nie ma na ten moment powodu kierownia ludzi do takiego miejsca, ale zgodnie z instrukcjami zostało wyznaczone - mówi Andrzej Uryga, starosta chrzanowski.

2
Starostwo chrzanowskie wskazało miejsce ewentualnej zbiorowej kwarantanny
Trzebinia. Sala gimnastyczna wytypowana na miejsce ewentualnej kwarantanny zbiorowej w powiecie chrzanowskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do kwarantanny zbiorowej kierowane mogą być osoby, który miały kontakt z pacjentem zakażonym koronawirusem, ale nie chcą lub nie mogą przebywać w domach, aby nie zarazić najbliższej rodziny. Decydują o tym specjalne procedury dotyczące kwarantanny.

Samorządy w zaistniałej sytuacji epidemioloigicznej są wykonawcami rządowych zaleceń i poleceń, dlatego zgodnie z wytycznymi, powiat musiał wyznaczyć na swoim terenie miejsce ewentualnej zbiorowej kwarantanny. To sala gimnastyczna ZST-U w Trzebini. Może pomieścić 20-30 osób. Miejsce takie powino mieć stosowne wyposażenie.

Wskazane w małopolskich powiatach miejsca zbiorowej kwarantanny wizytował już wicewojewoda Starzec.

- Wykonujemy wszystkie zalecenia. Sami też próbujmy podejmować działania profilaktyczne. Sytuacja jest jednak dynamiczna. Dziś rano mieliśmy naradę z dyrektorami szkół. Rozmawialiśmy m.in. o zabezpieczeniu placówek w środki higieniczne i sanitarne. W południe okazało się, że decyzją rządu szkoły zostały czasowo zamknięte - mówi starosta A. Uryga.

Jako pracodawca myśli też o zabezpieczeniu pracowników frontowych urzędu, czyli tych, którzy obsługują najwięcej klientów. Problem w tym, że zaopatrzenie w cokolwiek (maseczki, żele antybakteryjne) jest coraz trudniejsze.

W poniedziałek planowane jest posiedzenie konwentu: wójta, burmistrzów i starosty. Temat: sytuacja w powiecie chrzanowskim związana z koronawirusem.

 

Przeczytaj także:

* Koronawirus. Nieczynne będą szkoły, kina, domy kultury

* Koronawirus. Nie idź do przychodni. Najpierw zadzwoń

* Koronawirus. Narada w Trzebini z udziałem przedstawicieli szpitala (WIDEO)