Nie masz konta? Zarejestruj się

Krzeszowice

Kościół w Krzeszowicach wyróżniony przez papieża. Co zyskają wierni?

25.02.2020 11:30 | 3 komentarze | 5 808 odsłon | Marek Oratowski

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II, parafia pod wezwaniem papieża w Krzeszowicach otrzymała specjalny przywilej na mocy dekretu z Watykanu. Jakie są jego postanowienia?

3
Kościół w Krzeszowicach wyróżniony przez papieża. Co zyskają wierni?
Kościół pw. św. Jana Pawła II w Krzeszowicach, fot. Fb
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wierni w całym 2020 roku mogą uzyskać odpust zupełny, nawiedzając wybrane świątynie na terene Archiecezji Krakowskiej. To katedra na Wawelu, Sanktuarium świętego Jana Pawła II w Krakowie, kościół parafialny świętego Floriana w Krakowie, kościoły parafialne Ofiarowania NMP i świętego Piotra Apostoła w Wadowicach, Bazylika Matki Bożej Anielskiej i kościół parafialny pw. świętego Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej, kościół parafialny Wniebowzięcia NMP w Niegowici i kościoły parafialne świętego Jana Pawła II w Nowym Targu, w Podsarniu-Harkabuzie oraz w Krzeszowicach.

Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Odpust zupełny obejmuje także darowanie kar czyśćcowych.

Warunkiem udzielenia odpustu zupełnego jest spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach papieża. A także - w tym konkretnym przypadu - pobożne uczestnictwo w obchodach jubileuszowych w wymienionych świątyniach lub poświęcenie tam odpowiedniego czasu na rozważanie przy relikwiach św. Jana Pawła II.

Osoby, które z obiektywnych przyczyn nie mogą nawiedzić wskazanych kościołów, mogą uzyskać łaskę odpustu jeśli „włączą się duchowo w obchody jubileuszowe, ofiarując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy i cierpienia oraz doświadczane przez nich życiowe niedogodności" - czytamy w dekrecie.