Nie masz konta? Zarejestruj się

Babice

Ceny za śmieci w gminie Babice nie będą niższe

22.01.2020 18:00 | 11 komentarzy | 6 793 odsłon | Michał Koryczan
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 19:20

AKTUALIZACJA

Podczas środowej sesji nadzwyczajnej, Rada Gminy Babice głosowała nad zmianą uchwały w sprawie ustalenia opłat za gospodarowanie odpadami.

11
Ceny za śmieci w gminie Babice nie będą niższe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W grudniu zeszłego roku Rada Gminy Babice uchwaliła nowe stawki za odbiór odpadów: od 22,70 zł do 33,70 zł za osobę (w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość; im jest ich więcej, tym stawka od osoby niższa). Jeśli jednak ktoś będzie kompostował odpady zielone, zapłaci o 2 zł mniej.

Wcześniej ceny Babicach były najniższe na ziemi chrzanowskiej stawki za odbiór odpadów: od 3,75 do 9 zł za osobę.

Przypomnijmy, że podwyżki wzburzyły ludzi. Skierowali więc do wójta i radnych petycję, domagając się m.in. obniżenia stawek.

Podczas sesji nadzwyczajnej, radni głosowali nad zmianą uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki tej opłaty.

Miało to związek z tym, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wszczęła postępowanie o stwierdzenie nieważności wspomnianej uchwały.

Zastrzeżenia nie dotyczą jednak wysokości cen za odbiór odpadów. Chodzi o brak ustalenia stawki za odbiór odpadów w przypadku nieruchomości zamieszkałych przez więcej niż 12 osób, błędny zapis „zwolnienie z części opłat", zamiast „wprowadzenie obniżonej stawki opłat" (dotyczy osób kompostujących odpady zielone), a także termin wejścia uchwały w życie. Zmiana uchwały dotyczyła właśnie tych kwestii. Uchwalone w grudniu stawki za odbiór odpadów nie zmieniły się. Jednak w styczniu mieszkańcy zapłacą jeszcze tyle, ile przed podwyżką, czyli od 3,75 do 9 zł za osobę.

- Trzeba milon złotych, żeby śmieci były tańsze. Skąd wziąć takie pieniądze? Musielibyśmy zrezygnować z inwestycji. Ciekawe kto z mieszkańców zgodziłby się, żebyśmy zrezygnowali na przykład z rozbudowy remizy OSP - mówi radny Ryszard Kuciel.

Ludzie:

Radosław Warzecha

Radosław Warzecha

Wójt gminy Babice od 2010 roku.