Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

O co chodzi z herbem Chrzanowa. Czy to jakaś żałoba?

03.12.2019 20:41 | 17 komentarzy | 6 648 odsłon | Alicja Molenda

Elementem scenografii konferencji prasowej podsumowującej rok sprawowania rządów, był herb miasta umieszczony na białym tle i czarnym, poprzecznym pasku. Mało kto zwrócił uwagę na tę nowinkę. Nikt też jej nie wyjaśnił.

17
O co chodzi z herbem Chrzanowa. Czy to jakaś żałoba?
Taka scenografia podczas konferencji prasowej burmistrza Chrzanowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Może mieć ona związek z nowym "systemem identyfikacji wizualnej gminy Chrzanów", którą za tydzień przedstawią autorzy opracowania zleconego przez gminę podczas prezentacji organizowanej przez burmistrza. Miło nam poinformować, że mamy na to wydarzenie zaproszenie mailowe, więc się dowiemy, chyba że burmistrz zechce wcześniej poinformować o tym na fejsbuku!

Wzór herbu Chrzanowa (notabene kwestionowany przez heraldyków) określa uchwała Rady Miejskiej z 1990 r. Nie ma w niej mowy o czarnym pasku. W 2009 r. Chrzanów próbował zmienić swój herb, ale przygotowany wówczas projekt również nie spodobał się heraldykom. Godzinę temu informowaliśmy o pomyśle zmiany herbu Libiąża. Czas na zmiany?

Skoro  nie wiemy na razie, o co chodzi z tym czarnym paskiem, to zanim się dowiemy, można puścić wodze fantazji.

 

Na chrzanow.pl czytamy:

"Herbem Gminy jest wizerunek tarczy stylizowanej na kartusz, z ornamentem zwijanym, z którego zwisają szyszki chmielowe. Tarcza podzielona jest pionowo na dwa pola. W polu prawym złotym biegną w równych odstępach poziome czarne pasy. Na nich w kierunku pionowym rozpięty wieniec zielony z fleuronami. W polu lewym czerwonym orzeł biały ze złotą koroną, głowa o profilu lewym, skrzydła rozpostarte. Herb wieńczy korona złota królewska z jabłkiem i krzyżem, pięciopałkowa z czerwonym podbiciem.

Herb wywodzi się od herbu Księstwa Warszawskiego, do którego Chrzanów został przyłączony na podstawie pokoju w Schonbrunn (1809 r). Nadany herb został w użyciu także po upadku Księstwa, co należy wiązać z faktem, iż Chrzanów pozostawał przez pewien czas własnością Alberta Kazimierza, księcia saskiego i cieszyńskiego. Miasto używało tego herbu także w okresie międzywojennym.

Po kilkukrotnych zmianach kolorystyki, obecny wizerunek herbu określony został aktem prawa miejscowego tj. Uchwałą Rady Miejskiej w Chrzanowie nr 111/22/90 z dnia 31.07.1990 r.