Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Górnicy z kopalni Janina wydobywają węgiel z nowej ściany

27.11.2019 12:50 | 0 komentarzy | 8 031 odsłon | Michał Koryczan

W każdym z trzech zakładów górniczych TAURON Wydobycie uruchomiono w listopadzie nową ścianę wydobywczą.

0
Górnicy z kopalni Janina wydobywają węgiel z nowej ściany
Fot. Tauron Polska Energia SA
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spółka zarządza Zakładem Górniczym Janina w Libiążu, ZG Sobieski w Jaworznie oraz ZG Brzeszcze. Obecnie działa w nich łącznie pięć ścian wydobywczych, w tym trzy uruchomione w listopadzie (po jednej w każdej z kopalni), których zdolność produkcyjna to około 10-13 tysięcy ton węgla kamiennego na dobę.

- Wielkość zasobów w trzech nowych ścianach wydobywczych szacujemy na ponad 2 mln ton. To pokłady o dobrych parametrach jakościowych - mówi Tomasz Cudny, prezes TAURON Wydobycie. - Uruchamiamy nowe ściany, ale i pracujemy nad poprawą efektywności pracy naszych zakładów górniczych. Przygotowywany jest program funkcjonowania i optymalizacji kosztowej dla Spółki. Naszym priorytetem pozostaje zakończenie inwestycji strategicznych, takich jak budowa szybu Grzegorz w ZG Sobieski i poziomu 800 metrów w ZG Janina - dodaje prezes.

Wartość całego realizowanego programu inwestycyjnego w TAURON Wydobycie na lata 2016-2020 wynosi 1,3 mld zł. W tym roku nakłady na inwestycje w tym segmencie wyniosą ponad 300 mln zł.

W libiąskim zakładzie pogłębiony został szyb Janina VI i budowany jest poziom 800 m. Kluczowy etap prac przy budowie powierzchniowej infrastruktury szybu Janina VI został już ukończony. Wykonano najwyżej położony poziom technologiczny wieży szybowej. Realizowana inwestycja ma udostępnić nowe zasoby wysokiej jakości węgla energetycznego.