Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Odszedł Andrzej Kostka, Honorowy Obywatel Trzebini i pasjonat historii

12.11.2019 07:35 | 1 komentarz | 4 554 odsłony | Agnieszka Filipowicz

W wieku 77 lat odszedł Andrzej Kostka, miłośnik historii i kultury, opiekun trzebińskiego cmentarza żydowskiego, Honorowy Obywatel Trzebini.

1
Odszedł Andrzej Kostka, Honorowy Obywatel Trzebini i pasjonat historii
Zdjęcie z 2017 roku. Andrzej Kostka odbiera gratulacje za przyznanie mu tytułu Honorowego Obywatela Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Andrzej Kostka urodził się w Krakowie, ale większość swojego życia był związany z Trzebinią. Mieszkał na os. Piaski.

- Był człowiekiem niezwykle konsekwentnym. Dążył do tego, co sobie zaplanował. Kochał historię, a szczególną opieką otoczył cmentarz żydowski. Jeszcze kilka miesięcy temu zwracał moją uwagę na konieczność zatroszczenia się o ten obiekt - wspomina Andrzeja Kostkę Wojciech Hajduk, radny z Piasków.

Andrzej Kostka historią regionu zaczął się interesować, będąc pracownikiem Zakładów Metalurgicznych "Trzebinia". Przez lata zbierał materiały dotyczące dziejów gminy. Był długoletnim współpracownikiem Muzeum Auschwitz-Birkenau. Potwierdzał autentyczność negatywów i zdjęć okupacyjnych trzebińskich Żydów. Odnalazł dokumenty dotyczące obozu pracy zlokalizowanego niegdyś w mieście, a nawet naocznego świadka, który raz w tygodniu wywoził z obozu zwłoki więźniów. Dzięki temu ustalono miejsce ich pochówku. W 2016 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za upamiętnianie i rozpowszechnianie historii Polski.