Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Sołtyska Czyżówki: Nie popuszczę burmistrzowi

24.10.2019 20:53 | 23 komentarze | 11 933 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Narasta spór między radną i jednocześnie sołtyską Czyżówki Haliną Henc a burmistrzem Trzebini Jarosławem Okoczukiem. Sprawa trafiła już do nadzoru prawnego wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Na ten temat wypowie się też wkrótce Rada Miasta Trzebini.

23
Sołtyska Czyżówki: Nie popuszczę burmistrzowi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kością niezgody jest odmowa zamontowania dwóch kamer monitoringu w Czyżówce: na ul. Lipowej i przy pętli autobusowej. Zebranie wiejskie zdecydowało o przeznaczeniu pieniędzy z funduszu sołeckiego na ten cel, ale burmistrz zablokował wykonanie uchwały. Posiłkował się opinią policji, która negatywnie wypowiedziała się co do lokalizacji kamer.

Na reakcję Haliny Henc włodarz gminy nie czekał długo. Sołtyska złożyła skargę do RIO i nadzoru prawnego wojewody.

- To zebranie wiejskie decyduje, na co wydać pieniądze z funduszu sołeckiego. Nie ma prawa się do tego wtrącić ani burmistrz, ani rada miasta - nie kryje wzburzenia radna, powołując się na ustawę o funduszu sołeckim.

Halina Henc uważa, że odmowa montażu kamer nie jest przypadkowa. Jak twierdzi, to pokłosie jej wystąpienia na sesji w połowie tego roku, w którym skrytykowała decyzję burmistrza o wynajmowaniu sali na sesje u prywatnego przedsiębiorcy.

- Niedługo po tym wystąpieniu dowiedziałam się, że kamer nie będzie. A przecież decyzję o tym zakupie zebranie wiejskie podjęło jeszcze latem 2018 roku i nikt nie zgłaszał wcześniej uwag - komentowała radna na posiedzeniu komisji zdrowia w tym tygodniu. - Nie popuszczę w tej sprawie burmistrzowi - dodała stanowczo.

Jeszcze nie wiadomo, co stwierdzi RIO oraz nadzór prawny wojewody. Wiadomo natomiast, że miejska komisja skarg i wniosków nie uznała zasadności skargi Haliny Henc. Stanowisko w tej sprawie ma zająć Rada Miasta Trzebini na najbliższej sesji 31 października.