Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Beczka wydobyta! Kwas ze zbiornika ma zutylizować zarządca drogi

01.08.2019 17:00 | 2 komentarze | 10 717 odsłon | Agnieszka Filipowicz

Dobiega końca akcja przy ul. Gromieckiej w Libiążu, o której informowaliśmy na bieżąco od wczorajszych późnych godzin wieczornych. Znaleziony w ziemi zbiornik z kwasem wykopano i zabezpieczono. Jego utylizacją ma zająć się zarządca drogi.

2
Beczka wydobyta! Kwas ze zbiornika ma zutylizować zarządca drogi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy: mieszkańcy Libiąża wczoraj ok. godz. 21.00 powiadomili straż pożarną o wodzie bulgoczącej w przydrożnym rowie przy ulicy Gromieckiej. Podejrzewano, że przyczyną tego jest upływ prądu z uszkodzonego kabla energetycznego. Po przybyciu na miejsce pogotowia energetycznego okazało się, że to nie awaria kabla była przyczyną nietypowego zjawiska. Zasilanie zostało odcięte, a woda nadal się gotowała. Strażacy natrafili wreszcie na zakopaną w ziemi beczkę z kwasem, który powodował gotowanie się wody i lekkie zadymienie. Niewykluczone, że skorodowany pojemnik pochodzi jeszcze z czasów sprzed II wojny światowej. Jedna z hipotez mówi, że miał być przeznaczony do zadymienia strategicznych zakładów przemysłowych w okolicy w razie ewentualnych nalotów podczas wojny - kopalni Janina bądź zakładów chemicznych w Oświęcimiu.

- Jeszcze nie mamy dokładnego potwierdzenia, czym jest substancja znajdująca się w zbiorniku, ale z informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, że jest to kwas - mówi Grzegorz Żuradzki, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chrzanowie.

To właśnie na PZD jako zarządcy ulicy Gromieckiej będzie ciążył obowiązek zutylizowania zbiornika, gdyż mieścił się on w drogowym pasie.

Jak dowiedzieliśmy się od Piotra Bębenka z KP PSP w Chrzanowie, beczka z kwasem została już wydobyta.

- Teraz konieczna jest  jeszcze utylizacja tej substancji - poinformował "Przełom" burmistrz Libiąża Jacek Latko.