Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Borelioza – badania i interpretacja wyników

24.07.2019 15:36 | 0 komentarzy | 4 607 odsłony | red

Materiał promocyjny

Diagnostyka boreliozy obejmuje badania serologiczne, które polegają na oznaczeniu poziomu przeciwciał klasy IgG i IgM. W tym celu wykonuje się test ELISA oraz test metodą Western blot. Dodatni wynik jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia.

0
Borelioza – badania i interpretacja wyników
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Diagnostyka boreliozy

Borelioza jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie przenoszone na człowieka po ukąszeniu kleszcza. Okres, w którym istnieje największe ryzyko infekcji, trwa w Polsce od maja do końca listopada, jednak najwięcej przypadków choroby odnotowuje się w miesiącach letnich. Pierwszym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie skóry w okolicy ukąszenia. Należy jednak pamiętać, że nie występuje on u wszystkich pacjentów. Następnie pojawiają się: osłabienie, zapalenie stawów, gorączka, ból głowy i dolegliwości ze strony układu nerwowego.

Osoba z objawami, która ponadto była ona narażona na ukąszenie kleszcza, powinna udać się do lekarza i wykonać badanie swoistych przeciwciał, które wskazują na to, że w organizmie rozwija się borelioza: IgG i IgM. Pierwsze z nich są białkami, które pojawiają się podczas wtórnej odpowiedzi immunologicznej. Można je wykryć dopiero 6–8 tygodni od momentu zakażenia. Natomiast przeciwciała klasy IgM są obecne tylko w ostrej fazie choroby.

Badania na boreliozę

W przypadku podejrzenia boreliozy zalecana jest dwustopniowa diagnostyka oparta na badaniach serologicznych wykazujących obecność swoistych przeciwciał w organizmie pacjenta. Do podstawowych testów należą: badanie metodą ELISA i Western blot. Należy pamiętać, że znaczenie diagnostyczne mają one wyłącznie w przypadku, kiedy poza ukąszeniem przez kleszcza jednocześnie stwierdza się obecność objawów wskazujących na możliwość zakażenia.

Pierwsze badanie to test ELISA. Materiałem pobieranym do analizy jest płyn mózgowo-rdzeniowy lub krew. Jego celem jest wykrycie obecności białek specyficznych dla bakterii wywołujących boreliozę. Badanie charakteryzuje się wysoką czułością. Na jego wynik czeka się od 2 do 7 dni roboczych. Dodatni wynik jest wskazaniem do przeprowadzenia kolejnego testu – metodą Western blot.

On również służy do wykrycia specyficznych białek dla bakterii wywołujących boreliozę. Materiałem do analizy jest krew, którą nanosi się na specjalne paski z antygenami hodowlanych drobnoustrojów. Następnie do preparatów dodaje się barwniki. Pojawienie się na nich charakterystycznych prążków oznacza próbę dodatnią. Na wynik badania czeka się od 2 do 7 dni roboczych.

Badania w kierunku boreliozy wykonywane są w laboratorium. Trwają one od kilku do kilkunastu minut i nie wymagają pobytu pacjenta w szpitalu. Można zgłosić się na nie o dowolnej porze dnia, bez wcześniejszego przygotowania. Warto zaznaczyć, że wykonanie testów ma sens dopiero po 4 tygodniach od ewentualnego zakażenia, ponieważ dopiero po tym czasie organizm rozpoczyna produkcję pierwszych przeciwciał. Badania przeprowadzone wcześniej mogą wskazać fałszywie ujemny wynik.

Kiedy wynik badań oznacza boreliozę?

Boreliozę rozpoznaje się, kiedy wynik obu testów jest dodatni oraz występują objawy wskazujące na chorobę. Taki pacjent wymaga rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Terapia obejmuje stosowanie antybiotyków – zwykle z grupy penicylin, cefalosporyn lub tetracyklin. Farmaceutyk wybiera lekarz na podstawie obrazu klinicznego choroby. Leczenie trwa najczęściej od 21 do 28 dni. Dodatkowo może być konieczne stosowanie środków farmakologicznych, które łagodzą objawy boreliozy. Skuteczność antybiotykoterapii ocenia się na 90%. U niektórych pacjentów może wystąpić tzw. zespół poboreliozowy, który charakteryzuje się występowaniem uciążliwych dolegliwości jeszcze przez 6 miesięcy od zakończenia leczenia.

Natomiast boreliozy nie rozpoznaje się, kiedy tylko jeden z testów wykazał obecność charakterystycznych białek lub kiedy obecne są wyłącznie przeciwciała z klasy IgM. Dodatni wynik i brak objawów może oznaczać, że organizm w przeszłości zetknął się z bakterią wywołującą boreliozę.

Materiał promocyjny