Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czy warto zamieszkać w akademiku na czas studiów?

23.07.2019 12:35 | 0 komentarzy | 1 044 odsłona | red

Materiał promocyjny

Jak podają statystyki, zaledwie 25% studentów ma możliwość mieszkania na czas studiów w domu rodzinnym. Reszta – musi odnaleźć swoje własne miejsce w mieście akademickim. Dla wielu osób sytuacja taka stwarza kolejny problem, związany z koniecznością wyboru rodzaju zakwaterowania. Czy wciąż warto zdecydować się na akademik? W dzisiejszym artykule rozważamy uczelniane domy studenckie oraz obiekty prywatne!

0
Czy warto zamieszkać w akademiku na czas studiów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miejsce w domu studenckim – to nie takie proste!

Tradycyjne domy studenckie, będące jeszcze kilka lat temu jedynymi tego rodzaju obiektami w Polsce, cieszą się sporym zainteresowaniem. Niestety – samo zainteresowanie i złożenie wniosku o miejsce w akademiku nie wystarczy, by się do niego dostać. Sporo oczywiście zależy od konkretnej uczelni, ale z całą pewnością można powiedzieć, że priorytetowo traktowane są starania osób będących w gorszej sytuacji rodzinnej czy finansowej. W wielu przypadkach okazuje się, że średnio zamożny student zostaje odesłany z kwitkiem.

Inaczej wygląda kwestia w akademikach prywatnych. Tutaj obowiązuje prosta zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Tego rodzaju obiekty dysponują ograniczoną liczbą miejsc, dlatego jeśli zależy Wam na mieszkaniu w takim domu studenckim, prawdopodobnie będziecie musieli szybko podjąć stosowną decyzję!

Standardy współczesnych domów studenckich

Kwatery studenckie oferowane przez władze uczelni nie należą do najbardziej komfortowych, ale z całą pewnością można powiedzieć, że da się w nich mieszkać. Co to oznacza? Większość pokojów to pomieszczenia wieloosobowe, w których mieszkają 2, 3 lub 4 osoby.

Liczba pokojów jednoosobowych jest zazwyczaj mocno ograniczona i zarezerwowana dla najbardziej potrzebujących. Wspólna przestrzeń jest zazwyczaj niewielka, lecz obejmuje np. lodówkę i umywalkę. Jeśli chodzi o łazienkę, to zazwyczaj jedno takie pomieszczenie przypada na kilka sąsiadujących pokojów.

Sytuacja ponownie będzie wyglądać inaczej wtedy, gdy rozważymy obiekty prywatne. Tutaj liczba kwater jednoosobowych jest zazwyczaj dość spora, a pokoje wieloosobowe są na tyle duże, że gwarantują pełny komfort mieszkania. W zależności od akademiku pokoje mogą być wyposażone w lodówki, aneksy kuchenne lub nawet prywatne łazienki! Prywatne domy studenckie gwarantują również po prostu przyjemniejsze, nowoczesne wykończenie, do którego chce się wracać po długim dniu na uczelni.

Akademiki i legendy studenckie

Przysłuchując się opowieściom o studenckich czasach, nie sposób nie zastanawiać się, jak właściwie wygląda życie w akademiku. Z całą pewnością można powiedzieć, że nie należy ono do najbardziej spokojnych, a wręcz przeciwnie – pełne jest młodziej energii, wigoru i zaskakujących sytuacji, które w żadnym innym miejscu na świecie, pewnie nie miałyby prawa się zdarzyć.

Przyjaźń na całe życie

Nic nie łączy tak bardzo, jak wspólna niedola i rozwiązywanie problemów dzięki pracy zespołowej. W akademiku sytuacji opierających się na dwóch powyższych kwestiach może być całkiem sporo, co skutkuje formowaniem się przyjaźni. Wiele z nich ma szanse przetrwać na całe życie, co z pewnością potwierdzą osoby, które doświadczenia te zdobywały wiele lat temu.

Taka wieloletnia znajomość ma większe szanse w przypadku uczelnianych domów studenckich, gdyż w tych obiektach kwaterowane są niemal wyłącznie osoby studiujące na nadzorującej uczelni. W akademikach prywatnych takie przeszkody nie obowiązują, a więc w ich przypadku wszechobecna jest spora różnorodność charakterów i zainteresowań. Tutaj oczywiście nie ma lepszych czy gorszych sytuacji – często warto dać się porwać losowi i mieć nadzieję na fantastyczny przypadek.

Miesięczny koszt mieszkania w akademiku

Ideą typowych domów studenckich jest to, że powinny one zapewniać tanie miejsce życia dla studentów, czyli w większości przypadków: osób raczej niezamożnych. W zależności od miasta i standardu pokoju, miesięczny koszt miejsca w uczelnianym akademiku może wynosić od 300 do nawet 900 złotych.

O ile najtańsze opcje są atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, których finanse nie pozwalają na nic więcej, to w przypadku droższego końca skali, sytuacja zaczyna robić się absurdalna. Za tę cenę w większości miast akademickich można już spokojnie wynająć pokój jednoosobowy o średnim lub wysokim standardzie.

Alternatywą dla kwater uczelnianych jest akademik prywatny. Koszty mieszkania w tego rodzaju obiektach mogą wynosić między 800 a 1500 złotych miesięcznie. Ich cena jest oczywiście wyższa, ale to wiąże się z wysokimi standardami życia oraz całym szeregiem udogodnień, które rzeczywiście wydają się tego warte!

Podsumowanie

Nie ma dwóch identycznych akademików – wszystkie z nich różnią się pod względem warunków, ceny, lokalizacji oraz przede wszystkim ludzi, którzy w nich zamieszkują. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że mieszkanie w domu studenckim jest czymś, co bez wątpienia warto wpisać na listę własnych życiowych doświadczeń!

Materiał promocyjny