Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Jak obliczamy datę Wielkanocy?

21.04.2019 11:20 | 1 komentarz | 2 572 odsłony | Marek Oratowski

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Nie wszyscy jednak wiedzą, na jakiej zasadzie jest obliczana jej data w konkretnym roku.

1
Jak obliczamy datę Wielkanocy?
W tym roku Wielkanoc wypada stosunkowo późno
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Już w 325 roku, podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. A to oznacza, że święto najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Metodę obliczania daty Wielkanocy opracował niemiecki matematyk Gauss. Dotyczy ona kalendarza gregoriańskiego, który obowiązywał od roku 1582. Dlatego święta Wielkanocne w obrządku zachodnim i wschodnim (w których obowiązuje kalendarz juliański) obchodzone są w różnych terminach. Z datą Wielkanocy powiązane są terminy innych ruchomych świąt chrześćijańskich (m.in. Zesłania Ducha Świętego i Bożego Ciała).

W przeszłości były podejmowane próby wprowadzenia stałej daty Wielkanocy. Takie propozycje przedstawiano już na forum Ligi Narodów i Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz w domumentach Soboru Watykańskiego II. Jednak do tego nie doszło.

W ubiegłym roku Wielkanoc była 1 kwietnia, a w tym wypada stosunkowo późno, bo 21 kwietnia. W 2020 roku będziemy świętować 12 kwietnia, a w 2021 r. - 4 kwietnia.