Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

7 najczęstszych problemów z laptopami

25.03.2019 11:35 | 0 komentarzy | 1 208 odsłona | red

Materiał promocyjny

Uszkodzony laptop, który nie działa poprawnie, nie jest żadnym pożytkiem dla właściciela. Problem jest jeszcze większy, gdy komputer jest narzędziem pracy dla danej osoby. Naprawa urządzenia staje się naglącą potrzebą. Sprawdźmy, co psuje się najczęściej w laptopach.

0
7 najczęstszych problemów z laptopami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ranking najczęstszych usterek

Serwis Expressit.pl w 2017 roku przygotował ranking najczęstszych problemów z laptopami. Usterki podzielono na te, które występowały samoistnie i na usterki spowodowane z winy użytkownika. Wśród tych pierwszych wskazano, że najczęściej w latach 2014-2017 dochodziło do uszkodzenia:

 • grafiki BGA – 4833 przypadki,
 • mostka BGA – 3201 przypadków,
 • BIOS-u – 1470 przypadków,
 • pamięci RAM – 1308 przypadków,
 • układu zasilania – 1290 przypadków,
 • gniazda zasilania – 1032 przypadki,
 • dysku – 525 przypadków,
 • procesora – 439 przypadków.

Jeśli chodzi o usterki z winy użytkownika zaliczono do nich:

 • uszkodzenie matrycy – 615 przypadków,
 • zalanie – 552 przypadki,
 • uszkodzenie klawiatury – 321 przypadków,
 • uszkodzenia mechaniczne – 174 przypadki,
 • wirusy – 68 przypadków.

1. Kiedy psuje się matryca…

Do najczęstszych problemów z laptopami zalicza się awarię matrycy, która objawia się nieprawidłowym wyświetlaniem obrazu na ekranie lub całkowitym brakiem obrazu. Przyczyną może być tutaj:

 • uszkodzenie mechaniczne,
 • problemy związane z układem zasilania,
 • bad piksele,
 • problemy związane z przewodami.

Jeśli dojdzie do pęknięcia matrycy albo obraz jest nieczytelny, a sam ekran migocze, wówczas trudno jest korzystać ze sprzętu komputerowego. Sposób naprawy matrycy zależy od tego, co spowodowało jej usterkę. Jeśli jest to uszkodzenie mechaniczne, należy bez wątpienia wymienić matrycę, co jednak wiąże się z wysokim kosztem, gdy dysponujemy nowym komputerem. W innych przypadkach możliwe, że wystarczy wymienić jeden z podzespołów laptopa odpowiadający za wyświetlanie obrazu, aby wszystko wróciło do normy.

2. Wyłączanie się sprzętu

Wielu z nas choć raz miało do czynienia z sytuacją, kiedy podczas oglądania filmu, surfowania po internecie czy w kluczowym momencie gry lub przy pisaniu ważnej pracy komputer nagle się wyłączył, bez żadnego ostrzeżenia. Jeśli problem się powtarza i nie miał charakteru wyłącznie jednorazowego, trzeba go rozwiązać w serwisie. Powodem mogą tu być:

 • nieskuteczne działanie układu chłodzenia,
 • korzystanie z laptopa na nieodpowiedniej powierzchni,
 • zanieczyszczony (zakurzony) układ chłodzenia,
 • zestarzenie się pasty termoprzewodzącej.

W serwisie problem z wyłączaniem się komputera zostanie rozwiązany w ten sposób, że najpierw serwisant oczyści układ chłodzenia i usunie starą pastę termoprzewodzącą, nakładając jednocześnie nową. Czasem pouczy użytkownika, aby korzystać z laptopa na płaskiej powierzchni, umożliwiającej dopływ powietrza do wentylatorów i samych otworów wentylacyjnych.

3. Uszkodzenia gniazd i portów

Szacuje się, że uszkodzenia w obrębie gniazd i portów stanowią co piątą usterkę zgłaszaną przez użytkowników laptopów. Mowa tu m.in. o awariach:

 • gniazda zasilania,
 • wejść słuchawkowych,
 • portów USB.

Pamiętać należy, że gniazda i porty są intensywnie eksploatowane. Właściwie codziennie podpina się do laptopa kabel zarządzający i urządzenia peryferyjne. Usterki w tym przypadku powstają w wyniku nieuwagi użytkownika. Porty wbudowane w notebooka są wykonane z nader delikatnych materiałów. Dlatego nieostrożne obchodzenie się z urządzeniami, które zostały podłączone pod nasz komputer, może doprowadzić do ich poluzowania w konstrukcji laptopa, a niekiedy nawet do wyrwania czy wyłamania.

4. Mechaniczne uszkodzenie obudowy

Podobnie jak w przypadku zalania komputera, do uszkodzeń mechanicznych obudowy laptopa dochodzi najczęściej przez zwykłą nieuwagę. Dotyczy to wszelkich uszkodzeń i złamań w obrębie pokrywy przedniej i tylnej, zawiasów, złączy i kadłubków. Może dojść do mechanicznego uszkodzenia również w przypadku zwarcia, przepięcia i uszkodzenia dysku.

5. Problemy z siecią Wi-Fi

Brak połączenia z internetem w sieci Wi-Fi za pośrednictwem laptopa to kolejny często zgłaszany problem. Może być spowodowany błędną konfiguracją sprzętową – routera i komputera – ale i usterkami oprogramowania. Kupując internet światłowodowy UPC (https://www.upc.pl/internet/kup-internet/), użytkownik zawsze może skontaktować się z dostawcą usługi i uzyskać pożądaną pomoc przez telefon, zamiast zanosić laptop do serwisu.

6. Zalanie laptopa

Przez zwykłą nieuwagę i lekkomyślność można spowodować uszkodzenie swojego laptopa, wylewając na niego płyn – wodę, kawę, herbatę czy napoje gazowane i soki. Fachowo zalanie komputera nazywane jest ingerencją cieczy. Po zalaniu i dokładnym wysuszeniu niektóre laptopy działają normalnie, ale i wtedy warto jest wybrać się do serwisu i sprawdzić, czy nic się nie zepsuło.

To, co może zrobić użytkownik laptopa po zalaniu, to na pewno szybko odłączyć źródło zasilania i wyjąć baterię. Następnie zamiast samemu suszyć sprzęt od wewnątrz, należy go oddać w ręce specjalisty. Nieumiejętne suszenie i naprawa mogą doprowadzić do poważnych szkód.

7. Rozładowana permanentnie bateria

Bateria laptopa wymaga odpowiedniego traktowania. Jeśli jest używana źle, np. doładowywana, a nie rozładowywana całkowicie, zmniejsza się czas pracy na jednym ładowaniu. Może to też prowadzić do trwałego jej uszkodzenia.

8. Jak przedłużyć cykl życia laptopa?

Należy pamiętać, że podobnie jak każdy inny sprzęt elektroniczny, laptop jest urządzeniem wrażliwym i delikatnym. Wymaga więc odpowiedniego traktowania. Kategorycznie nie można korzystać z laptopa na miękkim podłożu – na kolanach, kołdrze czy kocach, ponieważ może to doprowadzić do jego przegrzania. Wentylacja w takiej sytuacji nie działa sprawnie, przez co komputer może zacząć się nagle wyłączać i restartować w najmniej odpowiedniej chwili.

Nie wolno także podnosić urządzenia za ekran czy przenosić go, kiedy jest podłączone do zasilania, ponieważ może to grozić wyrwaniem gniazda. Kiedy transportujemy laptop na większe odległości, powinniśmy do tego celu korzystać z torby lub plecaka z ochronną pianką, która skutecznie zamortyzuje wstrząsy i dzięki niej unikniemy uszkodzenia mechanicznego, nawet jeśli torba z urządzeniem zostanie upuszczona na ziemię.

Zaleca się korzystanie wyłącznie z oryginalnych akcesoriów do laptopów, ponieważ tańsze zamienniki niskiej jakości mogą powodować uszkodzenia mechaniczne, obtarcia gniazd, a nawet niekiedy prowadzić do groźnego w skutkach zwarcia w laptopie.

Materiał promocyjny