Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Samochody od miesięcy zajmują miejsca na parkingu. Co na to policja?

13.02.2019 18:00 | 18 komentarzy | 9 240 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 22:00

Niekiedy samochody nie opuszczają miejsc postojowych przy blokach lub instytucjach publicznych. Mieszkańcy pytają, dlaczego nikt ich nie usuwa.

18
Samochody od miesięcy zajmują miejsca na parkingu. Co na to policja?
Na parkingu pod PZD jest zawsze ciasno. Czytelniczka informuje, że od dawna stoją tam dwa samochody
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jedna z Czytelniczek poinformowała nas, że na parkingu przy ul. Grzybowskiego 7 w Chrzanowie znajdują się dwa porzucone samochody. Twierdzi, że od kilku miesięcy nie pojawił się ich właściciel. Chcący załatwić sprawę w Powiatowym Zarządzie Dróg lub Sanepidzie nie mogą z tego powodu zaparkować, bo zajmują one dużą część parkingu. Jak sprawdziliśmy, pojazdy o podanych numerach faktycznie tam stoją.

Zapytaliśmy, kiedy można zholować taki samochód okupujący parking.

- Zgodnie z artykułem 50a prawa o ruchu drogowym, na koszt właściciela lub posiadacza możemy usunąć pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub którego stan wskazuje na to, że jest nieużywany. Jednak to nieużywanie jest pojęciem nie do końca jasnym. Bo nie ma ram czasowych określających, jak długo pojazd może stać w jakimś miejscu. Jeśli ma powietrze w kołach i nie zagraża bezpieczeństwu, czyli nie posiada ostrych, wystających elementów lub krawędzi bądź wybitych szyb, nie podejmiemy decyzji o jego holowaniu. Bo wtedy trudno go zaklasyfikować jako porzucony. Na przykład może nim ktoś nim jeździć dwa razy w miesiącu. Staramy się dotrzeć do właściciela i wyjaśnić, dlaczego ten samochód tam długo stoi. A dopiero później podjąć decyzję o ewentualnym holowaniu. Z tym zastrzeżeniem że jako policja możemy to zrobić tylko z pojazdem będącym na drodze publicznej. A na przykład parkingi osiedlowe mogą nie mieć takiego statusu - tłumaczy Marcin Łąka, kierownik w wydziale ruchu drogowego KPP w Chrzanowie.

Radzi, by w razie podejrzenia, że pojazdy sa porzucone lub nieużywane skontaktować się z komendą policji, podać miejsce postoju i numer rejestracyjny, a najlepiej także zrobić zdjęcie pojazdu. Wtedy funkcjonariusze rozpoczną badanie sprawy. W przypadku interwencji Czytelniczki, przekazaliśmy policji numery pojazdów i ich zdjęcie.

Osoba, która porzuciła pojazd na drodze publicznej musi się liczyć z konsekwencjami. Porzucenie wraku w miejscu publicznym może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. Jeśli samochód zagraża bezpieczeństwu, sprawa może się skończyć w sądzie. Ten może nałożyć grzywnę wynoszącą 1500 złotych.

Właściciel lub posiadacz pojazdu musi liczyć się też z kosztami usunięcia, holowania, przechowywania na parkingu depozytowym oraz późniejszą, ewentualną utylizacją.