Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Klon dębu Bartek będzie rósł w Chrzanowie

07.11.2018 19:27 | 21 komentarzy | 3 093 odsłony | Eliza Jarguz-Banasik

Na nietypowy sposób upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wpadł Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Na skwerze zasadzona zostanie genetyczna kopia słynnego pomnika przyrody.

21
Klon dębu Bartek będzie rósł w Chrzanowie
Sadzonka dotarła już do Chrzanowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi oczywiście o dąb Bartek, który doczekał się 250 klonów. Z prośbą, by jeden z nich trafił do Chrzanowa, dom kultury zwrócił się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, która dystrybuowała sadzonki. Odpowiedź była pozytywna. We wtorek genetyczna kopia Bartka została przywieziona z nadleśnictwa w Daleszycach. Wraz z nią MOKSiR dostał certyfikat oryginalności.

Sadzonka najsłynniejszego dębu w Polsce zostanie zasadzona 11 listopada na skwerze przy domu kultury.

- Drzewo, symbolizujące długowieczność i dostojeństwo, nieprzypadkowo zostanie zasadzone właśnie tu. To miejsce pamięci około 8000 żydowskich obywateli Chrzanowa i okolic pomordowanych przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. W 70. rocznicę likwidacji chrzanowskiego getta posadowiono tu pamiątkową tablicę, gdyż właśnie tutaj w przeszłości stała Synagoga Wielka, zburzona w czasach Polski Ludowej - mówi Agnieszka Filipowicz, kierownik działu promocji MOKSiR w Chrzanowie.