Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Dekoracje do domu - zrób to sam!

23.10.2018 11:26 | 0 komentarzy | 2 524 odsłony | kod-rabatowy

Materiał promocyjny

Od bogatego na rynku asortymentu elementów wystroju wnętrz - mebli, drobiazgów ozdobnych czy motywów ściennych - można dostać zawrotu głowy. Firmy ścigają się w opracowywaniu wzorów mających przyciągnąć uwagę klienta. Mimo to odwiedzając domy i mieszkania znajomych, możemy spotkać się z zastosowaniem podobnych rozwiązań. Rozpoznajemy te same lampiony, abażury, motywy na ściany i meble. Jak urządzić mieszkanie, aby było ono miejscem wyjątkowym i wyróżniającym nasz charakter, czerpiąc jednocześnie satysfakcję z procesu tworzenia?

0
Dekoracje do domu - zrób to sam!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do it yourself

Idea DIY (zrób to sam) pojawiła się na początku XX wieku, a rozpowszechniona została po II wojnie światowej, bardziej ze względów praktycznych niż hobbystycznych. Utrudniony dostęp do towarów i usług był bodźcem dla mieszkańców powojennych wiosek i miast do twórczego myślenia połączonego z nabywaniem manualnych umiejętności. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia DIY przeżywa swój globalny renesans, dzięki technologii IT. Sieć internetowa obfituje w strony www z vlogami i blogami oferującymi instrukcje "krok po kroku", jak coś naprawić czy zbudować od początku.

Polaku zrób to sam

W Polsce kultura DIY jest bardzo rozwinięta. Większość Polaków samodzielnie dokonuje drobnych napraw, a nawet remontów w swoim domu, chętnie tworzymy też rozmaite dekoracje i przedmioty użytkowe, a także przetwory z żywności. Dziś bodźcem do tego nie są względy ekonomiczne - ograniczony dostęp do dóbr - ale przyjemność i satysfakcja z własnoręcznie dokonanych napraw i zbudowanych przedmiotów. Idea dotyczy również szykowania świątecznych prezentów. W dobie uginających się od towarów półek sklepowych, oryginalny i osobiście wykonany prezent dla bliskiej osoby ma unikalną wartość.
Samodzielne tworzenie takich upominków to nie tylko doskonała zabawa, która rozwija zdolności manualne i zmysł estetyczny. To również duża oszczędność, ponieważ niezbędne materiały można kupić korzystając z licznych promocji i okazji cenowych.

Wystarczy chcieć

Majsterkowanie i rękodzielnictwo nie jest dziedziną dla wybrańców. Nie trzeba być Leonardem da Vinci, by stać się kreatywnym twórcą. Wystarczy pomysł, trochę wiary we własne możliwości i można rozpocząć frapujący proces samorozwoju, zdobywając nowe doświadczenia i umiejętności. Tworzenie dla bliskich "prezentów z duszą" czy unikalnych stylistycznie aranżacji przestrzeni to wyjątkowy sposób na spędzanie wolnego czasu i bardzo pożyteczne hobby. Po wybraniu dziedziny, w której chcielibyśmy rozpocząć naszą twórczą przygodę, warto skorzystać z porad dotyczących zaopatrzenia się w określone narzędzia i do dzieła.

Recykling - druga szansa dla przedmiotów

Po co wyrzucać, jak można przerobić? Nie obawiajmy się, że rynek załamie się jeżeli ograniczymy trochę swoje zakupy, wykorzystując w zamian niepotrzebne i zużyte sprzęty. Dając nowe życie zniszczonym lub zbędnym przedmiotom, chronimy środowisko i wzbogacamy samych siebie o nowy zakres naszej kreatywności i przydatne umiejętności. Ogromna masa rzeczy, które wędrują codziennie w plastikowych workach do kontenerów na śmieci to materiał, z którego można zrobić wspaniałe prezenty czy niesztampowe dodatki do aranżacji wnętrz.
Patrząc na opakowania po artykułach spożywczych zazwyczaj widzimy jedynie odpady. Jednak samodzielny, doświadczony twórca dostrzega w nich ogromny potencjał. Na przeróżnych portalach dla majsterkowiczów znaleźć można mnóstwo propozycji na praktyczne i estetyczne wykorzystanie wyrzucanych przez nas przedmiotów ze szkła, metalu, plastiku czy korka.

Nowe życie europalet i drewnianych skrzynek

Budowanie konstrukcji z europalet lub skrzynek po owocach, to nie tylko gest w stronę ochrony środowiska, ale wspaniała zabawa w konstruktora mebli do mieszkania lub ogrodu. Pomysłowość w zamienianiu prostych skrzynek w funkcjonalne sprzęty jest imponująca Wystarczy odpowiednich rozmiarów szyba, dwie palety i np. cztery kółka, aby zrobić z tego zestawu elegancki ruchomy stolik. W towarzystwie sprężystych materacy i poduszek palety stają się wygodnymi kanapami i fotelami, a ilość wariantów wykorzystania wydaje się być nieograniczona.

Do dzieła

Samodzielne dekorowanie wnętrz i tworzenie niepowtarzalnych prezentów "od serca" to wspaniałe hobby i atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu. Warto zaczynać od prostych zadań, aby z satysfakcją z pozytywnych wyników brać się za rzeczy, które wymagają większej zręczności i umiejętności. Dobrze jest zachęcać najmłodszych do uczestniczenia w procesach tworzenia. Dzięki przedmiotom wykonanym własnoręcznie lub z pomocą rodziców dzieci rozwijają wyobraźnię, a także budują swoją świadomość o ochronie środowiska. Do dzieła i powodzenia!

 

Materiał promocyjny