Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Czterdzieści lat temu padły słowa: “Habemus Papam”. Pamiętacie?

16.10.2018 09:33 | 13 komentarzy | 2 215 odsłony | Marek Oratowski

Dokładnie 16 października 1978 roku biskup krakowski Karol Wojtyła został papieżem. Jan Paweł II był jednym z tych przywódców Kościoła, którzy zapisali się także w dziejach świata. Potrafił ze swoim przekazem dotrzeć do zwyłych ludzi.

13
Czterdzieści lat temu padły słowa: “Habemus Papam”. Pamiętacie?
Jan Paweł II już po inauguracyjnym wystąpieniu zjednał sobie sympatię fot. e-KAI
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Choć to były czasy PRL-u, wiele osób na wieść o wyborze Polaka na papieża nie kryło publicznie radości. Mimo że ówczesne media dość oszczędnie i chłodno informowały o konklawe oraz nowym następcy św. Piotra. O wyborze jeden z kardynałów poinformował po łacińsku słowami "Habemus Papam" ("Mamy papieża").

- Jesienią 1978 roku dojeżdżałam do Katowic do policealnego studium telekomunikacyjnego. Pamiętam, że w grupie kilku osób szłam w stronę PKP i przy kiosku z gazetami zobaczyłam stojących ludzi, którzy powiedzieli nam o wyborze Karola Wojtyły na papieża. W pociągu w drodze powrotnej towarzyszyła nam dzika radość. Karola Wojtyłę znałam z jego biskupich wizytacji w naszej parafi w Sierszy. Po zrobieniu dyplomu poszłam pieszo na pielgrzymkę do Krakowa, gdy tylko przyjechał do Polski już jako papież. Dzisiaj Jan Paweł II to dla mnie taki najbliższy święty. Ktoś, kto rozsławił Polskę w świecie - zapewnia Danuta Mikulska z Trzebini.

A wy jak wspominacie wybór Jana Pawła II? Co sądzicie o jego pontyfikacie i tym, co po sobie zostawił?