Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Wielu księży zmieni parafie

21.06.2018 17:00 | 21 komentarzy | 21 515 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 22:00

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zdecydował o zmianach proboszczów i wikariuszy. Jego decyzja została ogłoszona w czwartek. W tym roku roszad jest wyjątkowo dużo.

21
Wielu księży zmieni parafie
ks. Zdzisław Balon pożegna się z parafią w Kościelcu, w której organizował m.in. odpustowe pikniki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ks. Zdzisław Balon, dotychczasowy proboszcz z Kościelca, zostaje przeniesiony na parafię NMP w Myślenicach. W jego miejsce przyjdzie ks. Krzysztof Kruk, wikariusz parafii w Ludźmierzu. Parafią NMP Królowej Polski w Chełmku pokieruje ks. Bogdan Brodowski (wcześniej był wikariuszem w Rabce-Zdroju). Dotychczasowy proboszcz ks. Bogdan Leśniak na tej funkcji popracuje teraz w parafii św. Jadwigi Królowej w Krakowie-Kliny Borkowskie. Ks. Krzysztof Król został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii w Płokach i mianowany proboszczem parafii Waksmund. W sanktuarium w Płokach ma pracować za niego ks. Mirosław Smyrak.

Ks. Stanisław Olejak ze względu na wiek złożył na ręce metropolity rezygnację z urzędu proboszcza w Młoszowej. Zamieszka na terenie dotychczasowej parafii. Zastąpi go ks. Dariusz Zoń, proboszcz parafii Rudnik.

Wikariuszem parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu nie będzie już dłużej ks. Marek Stachura, mianowany proboszczem parafii Murzasichle. Jego następca to ks. Maciej Medes. Ks. Wojciech Baran z parafii św. Marcina w Krzeszowicach dostał roczny urlop naukowy. Zastąpi go ks. Łukasz Jachymiak z parafii Niedzica.

Wikariusz parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie ks. Robert Bukała dostał roczny urlop zdrowotny. W tym czasie ma mieszkać w parafii w Filipowicach. Z tej największej parafii w regionie odejdzie też ks. Przemysław Druszcz. Przejdzie do jednej z parafii w Zakopanem. Zastąpią ich ks. Jerzy Biernat (przejdzie z Mszany Dolnej) i ks. Marek Mierzwa (z Makowa Podhalańskiego). Nowym kapłanem w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie będzie ks. Robert Majka. Zastąpi ks. Jakuba Wiśniewskiego (zamieni Chrzanów na Niepołomice)

Do parafii św. Barbary w Libiążu przyjdą z ks. Piotr Burtan (pracował w Wieliczce) oraz posługujący w Kwaczale ks. Artur Gadocha. Odejdą zaś ks. Sebastian Kozyra (do Suchej Beskidzkiej) i ks. Paweł Krół (do Niepołomic). Do libiąskiej parafii Przemienienia Pańskiego w miejsce ks. Marka Stachury przyjdzie ks. Maciej Medes (z Sułkowic).

Ks. Piotr Gębka został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Karniowice-Dulowa. Będzie posługiwał na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie. Jego następca to ks. Paweł Rachwał. Ks. Michał Korbel będzie nowym wikariuszem parafii św. Barbary w Trzebini-Krystynowie. Pracujący tam ks. Paweł Masłoń został oddelegowany do niedalekich Regulic.

Do Nowej Góry za ks. Józefa Piotrowicza przyjdzie ks. Zbigniew Kryjomski. Ks. Mariusz Mendyk został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Dobczyce i mianowany wikariuszem parafii Zalas.

Z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini odchodzą ks. Sebastian Kowalczyk i ks. Artur Zdebski, a przychodzi z Krakowa ks. Łukasz Dębski. Ks. Adam Aleksandrowicz zamieni parafię w Sierszy na tę w Kasince Małej. Jego miejsce zajmie ks. Tomasz Nowak z parafii Niedźwiedź. Do Sierszy przyjdzie też ks. Bolesław Żmuda (w miejsce ks. Piotra Pilcha).

Do Kwaczały przyjdzie nowo wyświęcony ks. Adam Janowiak. Inny neoprezbiter, pochodzący z Libiąża ks. Mateusz Wyrobkiewicz, został wysłany przez metropolitę do Krakowa-Prokocimia.