Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Rodzaje pomp hydraulicznych i ich zastosowania

27.03.2018 10:39 | 0 komentarzy | 4 753 odsłony | fluiconnecto

Artykuł sponsorowany

Pompy hydrauliczne to kluczowy element każdego układu hydraulicznego. Służą one zamianie energii mechanicznej generowanej przez element roboczy na energię hydrostatyczną. Ciśnienie w układzie wytwarzane jest na skutek generowanego strumienia i przeciwstawiających się mu oporów w odbiorniku energii hydrostatycznej. Pompy wymagają zasilania olejem roboczym o równomiernym strumieniu i wysokim ciśnieniu roboczym.

0
Rodzaje pomp hydraulicznych i ich zastosowania
źródło: fluiconnecto.com/pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podział pomp hydraulicznych
Wyróżnia się cztery podstawowe konstrukcje pomp hydraulicznych. Są to pompy: śrubowe, zębate, łopatkowe i wielotłoczkowe. Poza podziałem konstrukcyjnym, pompy klasyfikuje się również na układy o wydajności stałej oraz o wydajności zmiennej (nastawialnej).

Pompy śrubowe
Konstrukcja pomp śrubowych opiera się na śrubie ślimakowej, która poprzez ruch obrotowy wymusza obieg czynnika roboczego. Pompy śrubowe są konstrukcją pozbawioną zaworów, a ciecz przemieszcza się w przestrzeni między korpusem pompy a płatami śruby. Przepływ jest proporcjonalny do prędkości obrotowej silnika. Tego typu jednostki odznaczają się dużą, stałą wydajnością pompowania czynnika roboczego, który osiąga wartość 0,2 m3/s przy 20 MPa ciśnienia. Niemniej jednak pompy śrubowe są nieco mniej wydajne od pomp zębatych.

Pompy zębate
Pompy zębate uchodzą za najmniej skomplikowane technicznie oraz najpowszechniej stosowane na rynku. Obieg czynnika roboczego wytwarzany jest przez ruch dwóch zazębiających się kół zębatych. Pompy zębate dzielą się na układy z uzębieniem wewnętrznym i z uzębieniem zewnętrznym. Przepływający przez nie olej wypierany jest bezpośrednio do kanału wylotowego. Pompy zębate, ze względu na prostą konstrukcję, odznaczają się dużą żywotnością, łatwą eksploatacją oraz konserwacją.

Pompy łopatkowe
Kluczowym elementem konstrukcyjnym pomp łopatkowych jest zaimplementowany na mimośrodzie wirnik łopatki. Energia pochodząca ze sprężyn rozpiera łopatki w kierunku korpusu. Podczas ruchu wirnika łopatki przemieszczają czynnik roboczy z komory ssawnej do przestrzeni międzyłopatkowej. Pompy łopatkowe wykorzystywane są głównie do pompowania czystych, samosmarujących cieczy oraz gazów. Zwykle odznaczają się stałą wydajnością. Ich zaletą jest generowanie dużej prędkości obrotowej (do ok. 3 000 obr./min) oraz niewielka emisja hałasu.

Pompy wielotłoczkowe
Są to najbardziej zaawansowane technologicznie pompy hydrauliczne, które zwykle wykorzystywane są w napędach hydraulicznych. Łączą w sobie rozwiązania konstrukcyjne kilku rodzajów pomp. Pompy wielotłoczkowe działają na zasadzie wymuszania ruchu czynnika roboczego poprzez tłoczenie go za pomocą tłoków wewnątrz korpusu układu. Pompy wielotłoczkowe dzielą się na pompy promieniowe i osiowe. Pompy promieniowe wymuszają ruch czynnika roboczego przez pracę pochylonej tarczy, a pompy pierścieniowe za pomocą mimośrodowego obrotowego pierścienia. Odznaczają się stałą wydajnością, a im więcej tłoków znajduje się w układzie, tym wahania charakterystyki wydajnościowej maleją.

Dowiedz się więcej na temat poszczególnych typów pomp na stronie www.fluiconnecto.com

Artykuł sponsorowany