Pompy hydrauliczne to kluczowy element każdego układu hydraulicznego. Służą one zamianie energii mechanicznej generowanej przez element roboczy na energię hydrostatyczną. Ciśnienie w układzie wytwarzane jest na skutek generowanego strumienia i przeciwstawiających się mu oporów w odbiorniku energii hydrostatycznej. Pompy wymagają zasilania olejem roboczym o równomiernym strumieniu i wysokim ciśnieniu roboczym.
Podział pomp hydraulicznych
Wyróżnia się cztery podstawowe konstrukcje pomp hydraulicznych. Są to pompy: śrubowe, zębate, łopatkowe i wielotłoczkowe. Poza podziałem konstrukcyjnym, pompy klasyfikuje się również na układy o wydajności stałej oraz o wydajności zmiennej (nastawialnej).
Pompy śrubowe
Konstrukcja pomp śrubowych opiera się na śrubie ślimakowej, która poprzez ruch obrotowy wymusza obieg czynnika roboczego. Pompy śrubowe są konstrukcją pozbawioną zaworów, a ciecz przemieszcza się w przestrzeni między korpusem pompy a płatami śruby. Przepływ jest proporcjonalny do prędkości obrotowej silnika. Tego typu jednostki odznaczają się dużą, stałą wydajnością pompowania czynnika roboczego, który osiąga wartość 0,2 m3/s przy 20 MPa ciśnienia. Niemniej jednak pompy śrubowe są nieco mniej wydajne od pomp zębatych.
Pompy zębate
Pompy zębate uchodzą za najmniej skomplikowane technicznie oraz najpowszechniej stosowane na rynku. Obieg czynnika roboczego wytwarzany jest przez ruch dwóch zazębiających się kół zębatych. Pompy zębate dzielą się na układy z uzębieniem wewnętrznym i z uzębieniem zewnętrznym. Przepływający przez nie olej wypierany jest bezpośrednio do kanału wylotowego. Pompy zębate, ze względu na prostą konstrukcję, odznaczają się dużą żywotnością, łatwą eksploatacją oraz konserwacją.
Pompy łopatkowe
Kluczowym elementem konstrukcyjnym pomp łopatkowych jest zaimplementowany na mimośrodzie wirnik łopatki. Energia pochodząca ze sprężyn rozpiera łopatki w kierunku korpusu. Podczas ruchu wirnika łopatki przemieszczają czynnik roboczy z komory ssawnej do przestrzeni międzyłopatkowej. Pompy łopatkowe wykorzystywane są głównie do pompowania czystych, samosmarujących cieczy oraz gazów. Zwykle odznaczają się stałą wydajnością. Ich zaletą jest generowanie dużej prędkości obrotowej (do ok. 3 000 obr./min) oraz niewielka emisja hałasu.
Pompy wielotłoczkowe
Są to najbardziej zaawansowane technologicznie pompy hydrauliczne, które zwykle wykorzystywane są w napędach hydraulicznych. Łączą w sobie rozwiązania konstrukcyjne kilku rodzajów pomp. Pompy wielotłoczkowe działają na zasadzie wymuszania ruchu czynnika roboczego poprzez tłoczenie go za pomocą tłoków wewnątrz korpusu układu. Pompy wielotłoczkowe dzielą się na pompy promieniowe i osiowe. Pompy promieniowe wymuszają ruch czynnika roboczego przez pracę pochylonej tarczy, a pompy pierścieniowe za pomocą mimośrodowego obrotowego pierścienia. Odznaczają się stałą wydajnością, a im więcej tłoków znajduje się w układzie, tym wahania charakterystyki wydajnościowej maleją.
Dowiedz się więcej na temat poszczególnych typów pomp na stronie www.fluiconnecto.com
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Prezydent w Polsce nie rządzi!
Ja takie wrażenie odnosiłem słuchając szczególnie pana Mentzena. Ten pan to często zapominał że te jego deklaracje bardziej pasująna wybory parlamentarne niż prezydenckie
Tomasz
01:19, 2025-05-17
ZKKM Chrzanów. Lepszej komunikacji nie będzie
W PKM Jaworzno właśnie obchodzą 10 rocznicę wprowadzenia autobusów elektrycznych. Podsumowanie wychodzi im na korzyść pod każdym względem, zamówili kolejne pojazdy i będą budowali swoją stację ładowania przy dworcu na Zielonej. Dyszy zamiast wziąć przykład z lepszych, skorzystać z doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań woli się obrażać na Jaworzno bo on wie lepiej. Autobusy wodorowe o których marzy i archaiczna e-portmonetka to już ślepa uliczka.
kierowcabombowca
23:09, 2025-05-16
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
No i..., no i dzisiaj 16 maja o 20.30 znowu tąpnięcie. Teraz chyba największe jakie było. Jest coraz gorzej. Władze mają wszystko gdzieś i puki przez społeczeństwo nie zostaną podjęte radykalne kroki będzie tylko gorzej.
Zea
21:11, 2025-05-16
Najsilniejszy wstrząs z kopalni Janina w tym miesiącu
I co???!!! Następne kolebanie, że szyby dzwonią!!! Trzebinia!!!
desperat
20:35, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz