Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Koniec z oddawaniem skoszonej trawy w workach

08.03.2017 15:38 | 14 komentarzy | 10 666 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik

Sposobem na wyeliminowanie smrodu ze składowiska w Balinie ma być ograniczenie ilości odpadów zielonych, które tu trafią. Tak uważa burmistrz Chrzanowa i zapowiada wprowadzenie ograniczeń.

14
Koniec z oddawaniem skoszonej trawy w workach
W środę w chrzanowskim magistracie urzędnicy poinformowali o planowanych zmianach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Tylko tak rozwiążemy problem. Skoszona trawa i liście nie powinny być też gromadzone przez mieszkańców w workach. Tak było dotychczas i to wszystko gniło - mówi Ryszard Kosowski.

Z jego wypowiedzi można było wywnioskować, że związek śmieciowy przymierza się do wprowadzenia odgórnych ograniczeń w ilości trawy i liści odbieranych od ludzi. Plan jest jednak inny.

- Nie chcemy ograniczać możliwości oddawania odpadów zielonych, ale spowodować, by ich jakość była lepsza. Oznacza to wprowadzenie nowego sposobu zbierania. Miałyby być gromadzone w odpowiednich pojemnikach na bioodpady. Takie pojemniki są wyposażone w otwory wentylacyjne i specjalny grill, który pomaga gromadzić odcieki - tłumaczy Przemysław Deda, przewodniczący zarządu ZMGK w Chrzanowie.

Przyznaje, że inicjatywa wyszła z gminy Chrzanów. By wcielić ją w życie, uchwałę w tej sprawie musi przyjąć zgromadzenie związku, który tworzą także przedstawiciele dwóch innych gmin: Libiąża i Trzebini.

Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że pojemniki mieszkańcy musieliby zakupić sami. Koszt to ok. 120 zł w górę (w zależności od pojemności i producenta). Część osób może więc zrezygnować z oddawania skoszonej trawy.