Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

W andrzejki lanie wosku to podstawa

23.11.2016 16:50 | 0 komentarzy | 4 597 odsłony | Marek Oratowski

Młodzież pamięta imprezy w szkole, a starsi zakładowe zabawy. Nieodmiennie wszystkim ten dzień kojarzy się z wróżbami.

0
W andrzejki lanie wosku to podstawa
Dla licealisty Pawła Brasia andrzejki to dzień, jak każdy inny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sonda

Zbliżają się andrzejki. Czy w tym dniu będziesz sobie wróżyć?

Zapytaliśmy mieszkańców Chrzanowa, czy i w jaki sposób obchodzą andrzejki.

- W domu, gdy dzieci były małe, robiło się wróżby: lanie wosku, ustawianie butów. Z mężem kilka razy bawiłam się na zakładowych balach organizowanych przez PKP. W innych latach posiedziało się w gronie znajomych. Teraz chętnie poszłabym na imprezę andrzejkową do emerytów i rencistów, ale nie pozwala zdrowie, bo mam chore serce - powiedziała emerytka Janina Berezowska.

Są jednak i tacy, którzy będą świętować.

- W ubiegłym roku z narzeczoną bawiłem się w lokalu. Tym razem posiedzimy i potańczymy w gronie znajomych. Odpuszczamy trochę andrzejki, ale za to Sylwestra urządzimy z dużą pompą - zdradził nam swoje plany Karol Woskowicz.

Młodzi nie za bardzo chcą świętować imieniny Andrzejów.

- Właściwie to tylko w podstawówce było lanie wosku. A tak raczej na imprezę się nie wybieramy, ale może coś spontanicznie się urządzi w małym gronie - powiedział Jakub Idziniak z I LO, któremu wtórowały szkolne koleżanki.

- Andrzejki to dla mnie zwykły dzień, jak każdy inny. Zwykle nawet wcześniej nie kojarzę, że zbliża się taka okazja - stwierdził inny licealista Paweł Braś.

W niektórych lokalnych restauracjach są jeszcze wolne miejsca na zabawy organizowane w najbliższą sobotę. Za wstęp trzeba zapłacić średnio od 80 zł 100 zł od osoby.

Formalnie Andrzejowie imieniny świętują 30 listopada, ale zwykle zabawy z tej okazji organizowane są w sobotę przed tą datą.
Najbardziej popularnym zwyczajem andrzejkowym jest lanie gorącego wosku na wodę przez otwór w kluczu. Powstały w ten sposób kształt pokazujący przyszłość każdy interpretuje indywidualnie. Często ustawia się też rzędem buty. Czyj pierwszy przejdzie przez próg, ta osoba w następnym roku może spodziewać się ślubu. W Polsce te zwyczaje są kultywowane co najmniej od XVI wieku.