Xavier, Marika, Kevin czy Koralia - pomysłowość rodziców w nazywaniu dzieci bywa bardzo duża. - Ale w rejestrach Urzędu Stanu Cywilnego przybywa też tradycyjnych imion polskich - mówi Mirosława Stawarz kierownik USC w Chrzanowie.
Co rok popularność imion nieco się zmienia. Z jednej strony ma na to wpływ ewoluujący język potoczny, z drugiej pochodzenie rodziców i międzynarodowe małżeństwa.
- Często dzieci otrzymują imię popularne w kraju, w którym wychowała się matka lub ojciec - przyznaje Mirosława Stawarz.
W rejestrach ubiegłych lat pojawiają się np.: Michael, Aaron, Joseoliver, Jeremy czy Hayk. Wśród dziewczynek natomiast: Estreia, Emily, Dalila Rozalia i Ophelie.
Od jakiegoś czasu najmodniejszymi imionami nadawanymi dzieciom są Julia, Amelia i Lena. Wśród chłopców prym wiódł Jakub, Kacper i Filip. Rodzice coraz częściej nazywają pociechy inspirując się tradycją lub wspomnieniem po dziadkach. W statystykach można więc znaleźć Janków, Antonich, Zbigniewów czy Witoldów. Powróciły też Anny, Antoniny czy Agaty. Są to przypadki parę lat temu nieobecne.
- Warto pamiętać, że wybrane dla dziecka imię nie może być obraźliwe. Nadając natomiast dwa imiona, we wszystkich dokumentach konieczne jest później używanie obydwu. Nie zawsze jest to wygodne, ale niezbędne - podkreśla Mirosława Stawarz.
Najpopularniejsze imiona w 2015 r. zarejestrowane w USC w Chrzanowie:
Dziewczynki: Lena (25), Julia (23), Emilia (19), Zuzanna (18), Zofia (15)
Chłopcy: Kacper (26), Szymon (19), Filip (16), Antoni (16)
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
jakie seriale oglądają rodzice - takie imiona mają dzieci... dobrze, że nie sugerują się reklamami ;-)