Żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie podjęli walki po zakończeniu drugiej wojny światowej, też należy zaliczyć do Żołnierzy Niezłomnych - mówi Agnieszka Bąk z Muzeum w Chrzanowie, przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Michał Koryczan: Chrzanowskie muzeum przygotowało bardzo ciekawy program tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Agnieszka Bąk: Na 1 marca zaplanowaliśmy oficjalne uroczystości. Jednym z najważniejszych punktów ma być spotkanie z dziećmi rotmistrza Witolda Pileckiego. Bezpośrednia relacja to najlepsza rzecz, jaka może się przydarzyć pasjonatom historii. Cały czas czekamy jednak na potwierdzenie ich przyjazdu. Jeśli nie dotrą, to mamy przygotowany wykład o Żołnierzach Wyklętych.
W piątek, 6 marca, czeka nas druga odsłona obchodów, czyli koncert zespołu historyczno-patriotycznego Forteca.
- Wykład nie zawsze dociera do młodych ludzi. Na szczęście są różne formy przekazu historii. Członkowie Fortecy zagłębiając się w dzieje Polski natrafili na życiorys rotmistrza Pileckiego. Następnie przeszli trasę jego ucieczki z obozu w Auschwitz. Nagrali dwa albumy: "Rotmistrz" i "Kto dziś upomni się o Pamięć?". Na scenie zaprezentują piętnaście utworów z tych wydawnictw. Jeśli będzie na tyle duże zainteresowanie, to zespół zagra w Chrzanowie dwa koncerty.
Wielu młodych ludzi historię poznaje właśnie dzięki wykorzystaniu tej tematyki w tekstach formacji muzycznych. Wspomnę choćby tylko o szwedzkiej kapeli metalowej Sabaton.
- Dokładnie. Jest też Lao Che, śpiewający o Powstaniu Warszawskim, czy projekt Panny wyklęte. Jeśli ktoś zna piosenki, to poznaje też historię. Przy tej okazji pojawia się jeszcze jeden fenomen, czyli podkoszulki z symboliką tamtej epoki.
Jak wielu Żołnierzy Wyklętych, urodzonych na ziemi chrzanowskiej, jest znanych historykom?
- Badania tak naprawdę dopiero trwają. Powolutku dostajemy informacje o działających na tym terenie żołnierzach Armii Krajowej. Po jednej z uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odezwał się do nas syn jednego z dowódców - Kazimierza Sandacza ps. "Hektor" - i opowiedział historię swojego ojca.
A co z bohaterami, którzy po zakończeniu okupacji niemieckiej nie chwycili już za broń?
- Zgodnie z definicją Żołnierze Wyklęci to ci, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej uznali Związek Radziecki za agresora i dalej walczyli o wolną Polskę. Grupa ludzi działających w AK, która nie podjęła walki po 1945 roku była jednak przesłuchiwana i prześladowana przez reżim komunistyczny. Choć nie wpisują się oni stricte we wspomnianą definicję, z szacunku dla ich działań, należy ich też zaliczyć do grona Żołnierzy Niezłomnych.
Program organizowanych przez Muzeum w Chrzanowie obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Niedziela, 1 marca
Msza w kościele p.w. św. Mikołaja w Chrzanowie (godz. 10.15)
Apel Pamięci i uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na dzwonnicy od strony Rynku (godz. 11.15)
Wykład Mieczysława Potejko, członka Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Chrzanowie "Sylwetki Żołnierzy Wyklętych" w sali odczytowej MOKSiR (godz. 12)
Piątek, 6 marca
Koncert zespołu Forteca w sali kinowej MOKSiR (godz. 12.30 i ewentualnie godz. 14)
Kera14:20, 25.02.2015
Dezerterów też zaliczcie do tej bandy. W naszym powiecie w czasie II wojny nie było AK, nigdy. Powstało w waszych łbach po 89 r. ŻENADA.
Borys1815:48, 25.02.2015
A nawalony burmistrz też będzie? Zresztą jacy bohaterowie, taki burmistrz
pyotrus18:30, 25.02.2015
Nie dało się zrobić tego koncertu o 8 rano? Przecież 12 to trochę późno :(
remi18:34, 25.02.2015
@Kera:
W Twoim "łbie" za to nie powstało nic co mogłoby przypominać choć trochę rozum. Żenadą jesteś Ty i te Twoje komentarze nie poparte żadnym sensownym argumentem! Otóż w naszym powiecie działały struktury państwa podziemnego w tym również AK, więc Twoje tezy są czystą ignorancją i brakiem podstawowej wiedzy. Jeśli uważasz, że tzw. Żołnierze Wyklęci byli bandą to ja śmiem twierdzić, że Ty albo zatrzymałeś się w poprzedniej epoce albo zrobiłeś kurs obsługi komputera dla starców, a sam byłeś głęboko zakorzeniony w aparacie bezpieczeństwa PRL, może Ty tych ludzi po prostu mordowałeś?! Określenie "bandy" zostało stworzone przez propagandę Stalinowską i tylko i wyłącznie oni używali takiego języka! Z resztą jakakolwiek dyskusja z osobą Twojego pokroju jest dla mnie żenująca, najlepiej wyjedź tam gdzie Cię szkolili, bo propagandziści już dawno nie są tutaj potrzebni.
@Borys18:
Porównujesz burmistrza skandalistę do Żołnierzy Wyklętych, czy źle zrozumiałem Twój komentarz?
remi18:39, 25.02.2015
@jedndrek
Przypomnę Ci tylko, że powiat chrzanowski to nie samo miasto Chrzanów, a również inne tereny, nie wcielone do III Rzeszy ale położone blisko granicy pomiędzy III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem, na których działało AK, wprawdzie nie miało "dużego pola popisu" ale faktem jest że działało. Odnośnie drugiej części wypowiedzi - to mylisz się. Dla młodego pokolenia AK i AL to jest zupełnie co innego. Młodzi ludzie w przeciwieństwie do reszty społeczeństwa szukają wzorców i autentycznych bohaterów.
mariiian18:57, 25.02.2015
Czytając komentarze na przełomie śmiem twierdzić, że znaczna część komentujących ma trudności z racjonalnym myśleniem lub jest po prostu upośledzona. @jendrek twierdzisz iż my, młode pokolenie przyswajamy wszystko czego nas"uczą " w szkołach,chciałbym Ci zdradzić pewien sekret, otóż mamy dość tego co reprezentuje "nasza" klasa polityczna i w Nas, młodych Polakach jest iskierka,swiatlo w tunelu aby naprawić wasze błędy,bo to wy daliście zrobić sie w balona raz , drugi raz łykając wszystko co podsunie wam prasa,tv ,rządzący!!
mariiian19:12, 25.02.2015
@kera Twoje komentarze nawet trudno ocenić, twierdzisz że Pilecki,Fielforf,Ciepliński to bandyci, wiec pytam kto dla Ciebie jest bohaterem? Może S.Michnik, a może H.Wolińska(która się wzorował reżyser"Idy" - tfu , nie dziwie się że dostał oskara skoro Hollywood założyli Żydzi), może Kiszczak ? Radzę zaczerpnąć wiedzy z różnych źródeł a nie tylko gazety wybiórczej czy tvn ;)
Danton19:13, 25.02.2015
Nie karmić stalinowskich troli
ulom23:30, 25.02.2015
No pieknie, jak plusuje to od razu wyskakuja dwa minusy.... ten Wasz portal jest o d...pe rozbic... moze pijany burmistrz pisał Wam kody?
ulom23:35, 25.02.2015
Jendrku, jak najbardziej istniaja u nas konspira. Moja rodzina za to skończyła w obozach. Tak nawiasem, to po wojnie ocalała część rodziny nie miała ochoty walczyc z komuną, traktowała ją jako wyzwolenie.
bimber10:13, 26.02.2015
Żołnierz AK, powstaniec warszawski, po wojnie jawnie współpracuje z sowietami, czerpiąc z tego korzyści! To kto? A jego dzieci to "Resortowe dzieci"?
mariiian11:10, 26.02.2015
@bimber Twierdzisz , że Pilecki współpracował z sowietami?! Podaj jakieś przykłady a nie rzucaj słowami bez pokrycia ;)
Gumiok12:22, 26.02.2015
~mariiiian. Obawiam się, że nie o Pileckiego tu chodzi. Pomyśl, to nie boli.
Kera18:12, 26.02.2015
takie sobie science fiction: facet wchodzi bez biletu na teren obozu w Oświęcimiu, przebywa w nim kilka miesięcy, nikt o nic nie pyta ( nawet Niemcy), robi zdjęcia i notatki i najspokojniej w życiu, bez żadnych przeszkód opuszcza teren obozu ze zdjęciami, notatkami i przekazuje je Aliantom ( Anglicy). Jak to wytłumaczycie ? Lepszy niż Rambo, Batman i Iron Man razem wzięci.
Wislak920:17, 27.02.2015
@Kera a to trzeba było mieć bilet żeby dostać się na teren obozu w Oświęcimiu? Myślę, że wiele ludzi dostało się tam bez specjalnego imiennego zaproszenia :) Nikt o nic nie pytał? No tak, miał się przedstawić: "Jestem Witold Pilecki i przybyłem tu sporządzić raporty o waszym okrucieństwie". No i ostatnie zdanie, rotmistrz nie robił tam zdjęć, jedynie notatki(w które zresztą Anglicy początkowo nie wierzyli). I nie uciekł "bez żadnych przeszkód". Jako zdrowy mężczyzna dostał dorywczą pracę w piekarni, skąd w nocy uciekł wraz z dwoma więźniami. Trwał za nimi pościg ale jakimś cudem udało im się przejść wzdłuż Soły a później znalezioną łódką przepłynąć już nie przez Sołę lecz przez Wisłę. Czasami boli mnie głupota ludzi takich jak Ty.
patriota21:02, 27.02.2015
A słyszeliście jak słynny Pan ,,pseudo profesor" Bartoszewski wyszedł z obozu ? To jest dopiero sensacja !
Kera05:36, 28.02.2015
Wislak9: kler i prawica ci resztki mózgu przeżarła. Tak właśnie twierdzą poddani indoktrynacji.
bezimienny11:21, 28.02.2015
Polecam Ci poczytać trochę książek lub wpaść na wykłady np. Leszka Żebrowskiego - może przestaniesz pisać te swoje dyrdymały... Rozumiem, że można mieć inne poglądy, nie wypada jednak kłamać. Ty dopuszczasz się rzeczy obrzydliwej - każdy kto zapoznał się z historią Witolda Pileckiego wie jaki był to niezwykły człowiek, wie ile poświęcił i wie też jak zginął... Cześć jego pamięci.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Bezrobocie w powiecie chrzanowskim w dół
ale za to Jurek Kasprzyk z mafii PO derektor tego gooowna o nazwie PUP ten co "studiował" na szkółce w Chrzanowie kupił sobie nowe BMW.
Tak dla Polski
13:31, 2025-05-13
Atrakcje Parku Śląskiego czekają
szmatławiec nie ma pomysłów co pisać to wypocił coś o śląskim gooownie.
Tak dla Polski
13:29, 2025-05-13
"Lekarz od cudów" honorowym obywatelem Libiąża
Wśród honorowych górnicy, duchowni, pan Wróbel (nie znam...) i teraz Marek (mogę tak mówić...). Teraz to jest naprawdę zrozumiałe i uzasadnione, w niczym nie umniejszając zasług pozostałych.
hajer
12:10, 2025-05-13
Nowy parking w Trzebini. Płatny czy darmowy?
Miał być na 100 samochodów i bezpłatny. A wychodzi zawsze po staremu, czyli mniejszy i płatny. Jak zdzierać to na całego.
watacha
11:44, 2025-05-13