Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

30.01.2015 08:20 | 6 komentarzy | 7 332 odsłon | Eliza Jarguz-Banasik
Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 10:32

Chrzanów jako ostatnia z gmin tworzących związki: komunikacyjny i śmieciowy (obok Trzebini i Libiąża) wskazał delegatów, którzy będą go reprezentować. Wszystkie miejsca obstawiła Platforma Obywatelska mająca większość w radzie miejskiej.

6
Kompetencje kontra polityka
Przedstawiciele Chrzanowa w związkach: Małgorzata Kowalska, Andrzej Oczkowski i Alicja Bębenek. Fot. Eliza Jarguz-Banasik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Delegaci wybierani są co cztery lata. Z ustawy wynika, że są nimi burmistrzowie gmin. Mogą jednak wskazać kogoś innego, przykładowo zastępcę albo radnego. Pozostałych przedstawicieli wybiera rada miejska. W sumie każdy z samorządów w Związku Komunalnym Komunikacja Międzygminna musi mieć dwóch przedstawicieli, a w Związku Międzygminnym Gospodarka Komunalna - trzech. Trzebinia i Libiąż od razu dokonały wyboru.  W Chrzanowie uchwała trafiła dopiero na ostatnią sesję.

- Ustawa przewiduje taką możliwość, więc sam będę delegatem w ZKKM i ZMGK - poinformował na sesji burmistrz Chrzanowa Marek Niechwiej.

Wcześniej radni w głosowaniu opowiedzieli się, kto będzie ich reprezentantem. W projekcie uchwały widniały nazwiska Małgorzaty Kowalskiej do ZKKM, a Andrzeja Oczkowskiego i Alicji Bębenek do ZMGK.

Swoje kandydatury zgłosił też na sesji Klub Radnych PiS: Annę Kasprzyk do związku śmieciowego, a Romana Madejskiego do komunikacyjnego.
- Gminę powinny reprezentować osoby kompetentne i z doświadczeniem. A jakie kompetencje poza tym, że zasiadali już w związkach, mają pani Kowalska, Bębenek i Oczkowski? - dopytywała radna Anna Kasprzyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Eko-Lu, apelując o racjonalny wybór.

To PO ma jednak większość w radzie miejskiej, więc wynik głosowania był do przewidzenia. Tak, jak to, że Wspólny Chrzanów też poprze propozycje Platformy.

W Libiążu do ZKKM oddelegowano Mariusza Linczowskiego i Zygmunta Srokę, a do ZMGK Włodzimierza Spitzera, Antoniego Skupnia i Wacława Drozdowicza. W Trzebini odpowiednio Ewę Siemek i Zdzisława Ścigaja a do związku śmieciowego Alicję Antoń, Tadeusza Adamczaka i Jacka Wocha.