Nauczyciele - o nauczycielach, ale przyjaciele - o przyjaciołach. Dlaczego? - przelom.pl
Zamknij

Nauczyciele - o nauczycielach, ale przyjaciele - o przyjaciołach. Dlaczego?

09:12, 09.09.2009
Skomentuj Maciej Malinowski Autor jest mistrzem ortografii polskiej katowickie Dyktando, autorem książek  boby było lepiej, Obcy język polski i  Co z tą polszczyzną Maciej Malinowski Autor jest mistrzem ortografii polskiej katowickie Dyktando, autorem książek boby było lepiej, Obcy język polski i Co z tą polszczyzną

Polszczyzna łatwizna (9)

Jest w polszczyźnie piękne słowo przyjaciel. Pochodzi od dawnego czasownika przyjać, czyli dobrze kogoś traktować, być życzliwym, mającego też kiedyś oboczną postać przyjajać. Przed wiekami mówiono i pisano Przyjam (przyjajam) mamie, tacie, czyli dobrze ich traktuję; Pasterze przyjają psom, tzn. dobrze się z nimi obchodzą.

Czasowniki przyjać, przyjajać wyszły z użycia. Zastąpione zostały przez słowa sprzyjać, sprzyjajać (a nawet sprzać), a więc zawierające przedrostek s. Z owych trzech tworów bezokolicznikowych najlepsza okazała się w końcu forma sprzyjać (czyli być przyjaźnie usposobionym do kogoś, żywić do kogoś przychylność), która w niezmienionej postaci dotrwała do naszych czasów.
Jak widać, pierwotnie przyjacielem był ktoś, kto przyjał, sprzyjał, tzn. pomagał, był życzliwy. Ale żeby być godnym tego określenia, należało przekonać otoczenie, że jest się kimś wyjątkowym, kimś, kto sprzyjanie (sprzanie) traktuje niesłychanie poważanie, wręcz jako poświęcenie się dla innej osoby. Nie to co dziś, gdy na osobników, których poznało się dwa albo trzy dni wcześniej, od razu mówi się - pod wpływem angielskiego my friend - To moja przyjaciółka Ewa; To mój przyjaciel Tomek. Na przyjaźń trzeba sobie zapracować, nieprawdaż?

Jeśli chodzi o gramatykę, to z wyrazem przyjaciel jest mały problem. Otóż w l. mn. przyjmuje on odmienne formy niż wiele rzeczowników z przyrostkiem -ciel. Popatrzmy. Mówimy i piszemy:
- nauczyciele - nauczycieli - nauczycielom - z nauczycielami - o nauczycielach;
- uzdrowiciele - uzdrowicieli - uzdrowicielom - z uzdrowicielami - o uzdrowicielach; ale:
- przyjaciele - przyjaciół - przyjaciołom - z przyjaciółmi - o przyjaciołach.
Dlaczego nie: przyjaciele - przyjacieli - przyjacielom - z przyjacielami - o przyjacielach?

Przecież słowa nauczyciel, uzdrowiciel, przyjaciel zbudowane są tak samo, kończą się na -ciel, a więc powinno się je odmieniać jednakowo? Czemu tak się nie stało?
Zadecydowały o tym względy historycznojęzykowe. W pewnym okresie rozwoju polszczyzny (XIV, XV w.) wyraz przyjaciele rzeczywiście odmieniał się według wzorca miękkotematowego, czyli mówiono i pisano (tych) przyjacieli, (tym) przyjacielom, (z tymi) przyjacielami, (o tych) przyjacielach.

Jednak mniej więcej od XVII w. deklinacji rzeczownika przyjaciele zaczął się upowszechniać inny wzorzec, z dopełniaczową forma przyjaciół zawierającą tzw. czysty temat, bez żadnej końcówki (w dawnej polszczyźnie wiele rzeczowników rodzaju męskiego przyjmowało w II przypadku l. mn. taką właśnie postać; mówiło się na przykład do tych czas, a nie: do tych czasów tak pozostało do dziś, tylko pisze się to łącznie dotychczas ; albo do Czech w znaczeniu kraj, a nie: do Czechów, też tego nie zmieniono).
Właśnie ona narzuciła "dziwne" postacie innym przypadkom. Zamiast przyjaciele zaczęto mówić i pisać przyjacioły (także nieprzyjacioły) i dalej:komu? czemu? przyjaciołom, z kim? z czym? z przyjaciółmi, o kim? o czym? o przyjaciołach.
Doszło więc do takiej oto sytuacji, że słowo przyjaciel miało syngularne formy wyraźnie się różniące budową od pluralnych (istniały trzy tematy: przyjaciel-, przyjaciół i przyjacioł-): przyjaciel - przyjaciela - przyjacielowi - z przyjacielem - o przyjacielu oraz przyjacioły - przyjaciół - przyjaciołom - z przyjaciółmi - o przyjaciołach.
Należało coś z tym zrobić i zrobiono, tylko że nie do końca. Zmieniono jedynie formę (kto? co?) przyjacioły (może dlatego, że była zbyt pospolita, potoczna) i przez analogię do formy l. poj. zastąpiono ją mianownikiem przyjaciele. Zostały jednak: dopełniacz przyjaciół, celownik przyjaciołom, narzędnik z przyjaciółmi i miejscownik o przyjaciołach.

A można było pójść dalej i opowiedzieć się za formami (tych) przyjacieli, (tym) przyjacielom, (z tymi) przyjacielami, (o tych) przyjacielach, tym bardziej że istniały w przeszłości.
Maciej Malinowski

Przełom nr 34 (902) 26.08.2009

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Więźniowe z Trzebini wskazali na Trzaskowskiego

Mietek w punkt koniec z pisem

@hotin

05:31, 2025-05-22

Znane chrzanowianki w roli modelek

Ohyda, typowa dla lewaków a czy Maciaszek przyodział kieckę? On lubi i umie w kiecki.

PO do piekła

22:33, 2025-05-21

Kasztanowa będzie rozkopana

Hej 👋Super promocja na opony 315/80r22.5 XDY3 20PR budowlana przy odbiorze osobistym w Alwerni od 840 netto,13r22.5HF768 od 960 netto, 385/65r22.5 ST022 od 860 netto. BUDOWLANE 315/80R22.5 22PR SUPER OPONY ilość ograniczona.Opony385/65r22.5BT180 i BA226blacklion netto,GL286T, 10.00-20koparka od 725 zł 502253638 CENY DO NEGOCJACJI PRZY DUŻYM ZAMÓWIENIU Artur Daczyński mamy inne rozmiary dowozimy, ciężarowe, koparki, rolnicze, wozidła,wózki widłowe, felgi.Opony Blacklion, Alliance ,Golden crown,West lake, Speedway, Grenlander, Satoya, Agate,Goodride, Advance inne marki które są w Polsce. Konig do koparki 10.00-20 9.00-20 8.25-20,11.00-20, 315/80r22.5. Z ceną się dogadamy. Dzwońcie 502253638.Artur mamy też opony do Uaza i osobowych. Wysyłka lub odbiór osobisty w Alwerni. Piszcie [email protected] 502253638 Artur Daczyński opony dętkowe i bezdętkowe. Opony dla wozów strażackich OSP 12r20 jodełki i innych. ZAPRASZAMY

Artur Daczyński

21:38, 2025-05-21

Więźniowe z Trzebini wskazali na Trzaskowskiego

Nie podoba wam się że więźniowie głosują na Rafała ale to że Karol jak i całe PIS wykorzystują katolicyzm do zbierania głosów to jest lepsze tak ? Ci zawistni ludzie z Pisu mają tyle wspólnego z Bogiem co ....nawet nie wiem co napisać ech. Więźniowie mądrzejsi niż elektoraT Pisu.

MietekOgarnięty

20:41, 2025-05-21

0%