Nie masz konta? Zarejestruj się

Porady

Wigilijny przysmak koronowanych

06.01.2010 13:26 | 0 komentarzy | 4 204 odsłony | red
Nie wiadomo, kiedy dotarł do Europy i Polski. Wiadomo, że jest tu od wieków. Karp. Najpopularniejszy panierowany. Na Zatorszczyźnie, gdzie hoduje się go od 700 lat, jest jeszcze serwowany m.in. z żółtym serem, podsmażanymi grzybami i śmietaną.
0
Wigilijny przysmak koronowanych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie wiadomo, kiedy dotarł do Europy i Polski. Wiadomo, że jest tu od wieków. Karp. Najpopularniejszy panierowany. Na Zatorszczyźnie, gdzie hoduje się go od 700 lat, jest jeszcze serwowany m.in. z żółtym serem, podsmażanymi grzybami i śmietaną.

Wierni smakosze zatorskiego karpia podkreślają, że od innych wigilijnych ryb wyławianych gdzie indziej różni się smakiem, ale przede wszystkim ma zdecydowanie mniej ości.

Naukowcy stwierdzili, że ilość ości jest związana z liczbą łusek. Im mniej tych ostatnich, tym mniej ości. Karp hodowany w Zatorze to ryba o znikomej liczbie łusek. To tzw. lustrzeń i tylko taki jest preferowany w sprzedaży przedwigilijnej czy do konsumpcji przez cały rok. Z kolei smak karpia jest uzależniony od dna stawu i jakości wody, w której żyje. Ważny jest też czas spożycia. Najlepiej smakuje w okresie wigilijnym.

Po odłowie trafia do magazynów ziemnych. Przez dwa miesiące nie żeruje. Jego przemiana materii praktycznie zanika. Nie pobierając żadnego pokarmu, traci posmak i zapach mułu, a także tłuszcz.
Zatorskie stawy charakteryzuje podłoże żwirowo-piaskowo-gliniaste. Przez to smak karpia jest lepszy. Gdzie indziej akweny mają sporą ilość substancji organicznych czy torfu, ale po odłowie z nich karp musi się znacznie dłużej czyścić.

Jak przygotować karpia po zatorsku?
Należy go odfiletować i pokroić. Otrzymane kawałki posypać solą i pieprzem, oprószyć mąką. ?
Rybę smaży się w głębokim oleju na dużym ogniu. Gdy się mocno zarumieni, zdejmuje się ją z ognia.
Teraz należy przygotować farsz. Jajka gotujemy na twardo i kroimy w drobną kostkę. Pieczarki również trzeba pokroić, a następnie usmażyć na maśle. Kolejny składnik to ser, który ścieramy na drobne kawałeczki. Wszystkie te składniki oraz natkę pietruszki mieszamy i nakładamy na rybę. Można też nakładać wszystkie składniki po kolei. Należy jednak wówczas pamiętać, że ser żółty musi zawsze znajdować się nad pieczarkami i jajkiem. Na dnie żaroodpornego naczynia układamy kawałki ryby na przemian z farszem. ?Kolejne warstwy doprawiamy do smaku solą i pieprzem według uznania. Na samym wierzchu kładziemy 1-1,5-cm warstwę gęstej śmietany (najlepiej 30 proc.). Całość dusimy pod przykryciem w gorącym piekarniku do zatopienia się sera i śmietany. Należy wówczas zdjąć pokrywkę i poczekać, aż wszystko się zrumieni.
(taj)

Składniki do karpia po zatorsku
jajka
pieczarki
ser żółty
zielona pietruszka
mąka
sól
pieprz

Przełom nr 51 (919) 22.12.2009