AKADEMIA OGRODNICTWA. Zmienna i nieprzewidywalna pogoda póki co utrudnia nam rozpoczęcie pracy w ogrodzie. Czas poświęćmy zieleni w domu – roślinom doniczkowym.
AKADEMIA OGRODNICTWA. Zmienna i nieprzewidywalna pogoda póki co utrudnia nam rozpoczęcie pracy w ogrodzie. Czas poświęćmy zieleni w domu - roślinom doniczkowym.
Kapryśna, bardziej zimowa aniżeli wiosenna aura nie zachęca do wyjścia na ogród. W oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę warto zwrócić większą uwagę na pielęgnację roślin doniczkowych - małą namiastkę ogrodu w naszych mieszkaniach. Część kwiatów może wymagać przesadzenia, zwłaszcza tych, które w ostatnich miesiącach sporo urosły. Donice, które były dobre kilka lat temu, teraz prawdopodobnie są już za małe. Ciasna przestrzeń utrudnia korzeniom pobieranie wody i składników odżywczych, a przecież kiedy roślina rośnie, rozwija się także jej system korzeniowy. Średnica nowej doniczki powinna być ok. 4 cm większa. Jeśli chcemy użyć starej, wcześniej używanej, musimy dokładnie umyć ją mydłem potasowym. Na dno wsypujemy 2-3 cm keramzytu dla lepszego drenażu.
Następnie rozluźniamy nieco system korzeniowy, wkładamy do świeżej, żyznej ziemi i podlewamy.
Rośliny doniczkowe, tak jak te ogrodowe, powinniśmy nawozić. Możemy używać nawozu mineralnego przeznaczonego specjalnie do roślin doniczkowych lub uniwersalnego nawozu organicznego. Innym, wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie w doniczce pałeczki nawozowej o długotrwałym działaniu.
Należy pamiętać, że rośliny mogą mieć różne potrzeby, jeśli chodzi o częstotliwość ich podlewania. Gdy zbytnio je przesuszymy (tak, że ziemia odchodzi od doniczki), ratunkiem jest zanurzenie całej rośliny w wodzie do momentu pojawienia się pęcherzyków powietrza. Natomiast zbyt wilgotne podłoże sprawi, że korzenie nie będą mogły oddychać i zaczną gnić. Jeśli w porę wytniemy chore korzonki, roślina powinna się zregenerować.
To, co często martwi amatorów ogrodnictwa, to biały nalot na powierzchni ziemi. Jest on konsekwencją twardej wody. Zazwyczaj nie szkodzi roślinom, jednak bardzo duże stężenie soli może spowodować zasychanie korzeni. Jeśli wiemy, że nasza woda jest wyjątkowo twarda, stosujmy do podlewania przegotowaną.
Kalendarz biodynamiczny:
Dni kwiatowe: środa-piątek
Dni liściowe: piątek-niedziela
Dni owocowe: niedziela-wtorek
Dni korzeniowe: wtorek
Z powyższego kalendarza można wyczytać, jakimi roślinami najlepiej jest zajmować się danego dnia. Dzień liściowy oznacza, że wykonujemy wszystkie prace wokół roślin, których częścią użytkową jest liść.
Przełom nr 13 (1084) 27.03.2013
Więźniowe z Trzebini wskazali na Trzaskowskiego
tylko Rafał
@hotin
05:13, 2025-05-21
Zbiórka elektroodpadów w Gromcu i Żarkach
Moja tesciowa to jest jak radio, mozna przywiesc?
Julek
01:50, 2025-05-21
Jak głosowała w I turze wyborów gmina Trzebinia
Trzaskowski taki demokrata jak Przelom prawdopisarski. Molendowa jak Wysocka Sznepf matematyka wrogiem. A wystarczy zobaczyć że prawica pogoniła tych niemieckich drani z PO od *%#)!& czy czerwonej zarazy. Wszędzie.
Bą żur do piachu
23:14, 2025-05-20
W Chrzanowie zaśpiewa Krzysztof Cugowski
A o której godzinie wystąpi pan Cugowski?
Marian
20:02, 2025-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz