Nie masz konta? Zarejestruj się

Sport

PIŁKA NOŻNA. Przebojowy sędzia z Libiąża

30.12.2013 12:22 | 0 komentarzy | 7 097 odsłon | red
Libiążanin Jonasz Kita to jeden z najbardziej obiecujących arbitrów piłkarskich w naszym regionie. 22-latek należy do najmłodszych czwartoligowych sędziów w całej Małopolsce.
0
PIŁKA NOŻNA. Przebojowy sędzia z Libiąża
Jonasz Kita (z lewej) i Dariusz Zawadziński, wiceprzewodniczący KS Chrzanów. Fot. Adam Banach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Libiążanin Jonasz Kita to jeden z najbardziej obiecujących arbitrów piłkarskich w naszym regionie. 22-latek należy do najmłodszych czwartoligowych sędziów w całej Małopolsce.

W roli arbitra w czasie futbolowych meczów występuje od siedemnastego roku życia, a więc już pięć lat. W tym czasie prowadził blisko 250 spotkań. Zaczynał na najniższym ligowym szczeblu, jak wszyscy kończący sędziowski kurs czyli w klasie C. Jego umiejętności i talent szybko poprowadziły go do wyższych klas rozgrywkowych. Przed obecnym sezonem uzyskał awans do IV ligi.

- Wcześniej grałem kilka lat od trampkarza młodszego do osiągnięcia wieku seniora w Janinie Libiąż. Wiedziałem, że ze względu na kontuzję w piłkę długo nie pogram, więc zdecydowałem się spróbować swoich sił w innej boiskowej roli – tłumaczy Jonasz Kita.

Wymieniany jest jako nadzieja chrzanowskiego Kolegium Sędziów, który może już za kilka lat zawojować krajowe ligi centralne.
- Jonasz ma wszelkie predyspozycje, by z powodzeniem rozwijać swoją karierę. Przebojem pokonywał kolejne ligi i praktycznie co roku „robił” awans. Na ponad czterdziestu sędziów jacy obecnie rozstrzygają w dwóch grupach małopolskich IV lig, jest drugim najmłodszym. Młody wiek ma wielkie znaczenie w kontekście perspektyw jakie przed nim stoją. Zresztą utalentowanych arbitrów mamy w KS Chrzanów wielu – mówi Bartłomiej Gębala, przewodniczący Kolegium Sędziów Chrzanów.

Kita w obecnym sezonie przez władze Małopolskiego Związku Piłki Nożnej delegowany był na mecze na tzw. „szczycie” jak chociażby na październikowe spotkanie IV ligi Wiślan Jaśkowice z Jutrzenką Giebułtów, ówczesnych wicelidera z liderem. Po wszystkich prowadzonych spotkaniach zbierał wysokie noty od obserwatorów.
- Podczas meczów spotykam wiele osób i są to często ludzie, od których można się wiele nauczyć. Grono obserwatorów, którzy przyjeżdżają mnie oceniać, przekazuje mi wiele cennych uwag, także nie związanych bezpośrednio z sędziowaniem. Większość z nich prowadziło kiedyś najwyższe ligi w Polsce, a nawet za granicą. W najbliższej przyszłości na pewno chciałbym awansować do III ligi, jednak zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo duża – mówi Jonasz.

Dla wszystkich tych, którzy podobnie jak on chcą spróbować swoich sił w roli arbitrów, chrzanowskie Kolegium Sędziów organizuje kurs dla kandydatów. Rozpocznie się on 10 stycznia o 17.30 w siedzibie PPN Chrzanów przy ulicy 3 Maja 1. Więcej szczegółów dostępnych jest na stronie internetowej organizacji www.kschrzanow.futbolowo.pl.

(BG)