Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Mieszkańcy Libiąża zbierają podpisy pod petycją przeciw wstrząsom z kopalni Janina

30.03.2023 11:00 | 1 komentarz | 5 633 odsłon | Grażyna Kaim
Od soboty, 25 marca, zbierane są podpisy pod petycją wyrażającą sprzeciw mieszkańców Libiąża wobec wstrząsów górniczych pochodzących z Zakładu Górniczego Janina.
1
Mieszkańcy Libiąża zbierają podpisy pod petycją przeciw wstrząsom z kopalni Janina
Peknięta ściana w budynku na os. Jaworek w Libiążu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Petycję wniósł Komitet Społeczny „Stop Niszczącym Wstrząsom Górniczym” reprezentowany przez Arkadiusza Bigaja, Justynę Pająk i Wandę Jarczyk.

Żądają w niej podjęcia kroków mających na celu zabezpieczenie ich zdrowia, życia, bezpieczeństwa oraz nieruchomości przed negatywnymi skutkami działalności wydobywczej prowadzonej przez  ZG Janina w Libiążu. Domagają się też weryfikacji pomiarów dotyczących magnitudy wstrząsów.

Petycja jest adresowana do: Wyższego Urzędu Górniczego, Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie, Głównego Geologa Kraju i Geologa Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Anny Moskwy - Minister Klimatu i Środowiska, Jacka Sasina - Ministra Aktywów Państwowych.

„Nie zgadzamy się z informacjami Spółki Tauron Wydobycie S.A., jakoby wstrząsy nie powodowały uszkodzeń w naszych nieruchomościach. Dysponujemy stosowną dokumentacją fotograficzną uszkodzeń” – piszą autorzy petycji. „Nasze życie, zdrowie i dobrobyt nie mogą być dłużej narażane na ryzyko związane z działalnością górniczą. Chcemy żyć w spokoju i bez strachu przesypiać kolejne noce”.

Cała treść petycji jest dostępna pod linkiem: https://www.petycjeonline.com/stop_niszczcym_wstrzsom_gorniczym_od_zg_janina_w_libiu.

Tam też można ją podpisać.