Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Po kwarantannie należy ci się świadczenie

23.03.2020 13:30 | 0 komentarzy | 4 385 odsłony | Tadeusz Jachnicki

Osoby objęte obowiązkową kwarantanną, po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe.

0
Po kwarantannie należy ci się świadczenie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie - w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny.

- Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - informuje Anna Szaniawska z małopolskiego ZUS.

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.
- Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek (pracodawca) w ciągu 7 dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do zakładu - wyjaśnia szczegóły Szaniawska.

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.

 

Przeczytaj również:

Kiedy ratownik zakłada kombinezon?

MPK Kraków zmienił rozkłady jazdy autobusów

Uwaga pasażerowie! Będzie mniej kursów autobusów miejskich

Dwie osoby w sąsiednim powiecie mają koronawirusa