Jakie były początki demokracji, a jaki jest jej stan obecny? Co jest zaletą ustroju demokratycznego, a gdzie kryją się związane z nim zagrożenia? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali licealiści z Liceum Ogólnokształcącego KSW w Libiążu w trakcie debaty zorganizowanej w ramach projektu "Młodzi Głosują" na kilkanaście dni przed wyborami parlamentarnymi w Polsce.
W rolę obrońcy demokracji wcielił się Roman Issakiewicz, nauczyciel historii, a związane z tym ustrojem pułapki wskazywał wicedyrektor Antoni Buchała. Z jednej więc strony była mowa o podmiotowości człowieka, o wyzwoleniu z poddaństwa i staniu się obywatelem. Z drugiej strony można było usłyszeć o starożytnych demagogach i sofistach oraz ich współczesnych wersjach jako tych, którzy niszczą każdy system, a także o niezmanipulowanym dostępie do informacji, jako o fundamentalnym warunku prawidłowego funkcjonowania demokracji.
Po każdej sekwencji wypowiedzi nauczycieli był czas na pytania uczniów. Na zakończenie obaj dyskutanci zgodnie wyrazili tezę, że każdy system polityczny jest dobry, o ile dobrze służy wolności i prawdzie. Demokracja, jak każdy ustrój, wymaga odpowiedzialności obywateli, a także uwagi i obywatelskiego nadzoru, ponieważ, pozbawiony fundamentu wartości, łatwo może się zdegenerować i stać się swoim przeciwieństwem.

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
“Przełom” to moje ukochane dziecko
odloty molendowej..... nie dość, że komentujesz sama swoje artykuły to jeszcze przeprowadzasz wywiady sama ze sobą, przecież remsak nie jest w stanie zadać samodzielnie żadnego pytania. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
bążur
10:35, 2026-05-21
Nocne oczekiwanie na diagnostykę
umieralnią w chrzanowie siedlisku komuchów i POwskich *%#)!& kieruje funkcjonariusz Baranowski oraz Gęba sędzia piłkarski. obaj reprezentują nurt głębokiego zidiocenia PO
bążur
10:31, 2026-05-21
Mieszkańcy dostali ostrzeżenie. Chodzi o próby włamań d
Ciekawe jakby się tak ktoś włamał i zastał osobę w środku. Przecież można zawału dostać na widok włamywacza. Co z tego, że ktoś zachowa ostrożność będąc w zamkniętym mieszkaniu jak nic nie zrobi gdy się ktoś włamie. Może wyjściem byłaby kamerka nad drzwiami. Mogłaby odstraszyć delikwenta, a poza tym w razie czego nagrać. Chyba innej opcji by się zabezpieczyć nie ma.
Janka
10:22, 2026-05-21
Komu burmistrz Alwerni umorzyła podatek za ubiegły rok
rolnikom to nigdy nie dogodzi a to za cieplo i susza a to za zimno i omrozi a to za mokro i zgnije i tylko doplaty odszkodowania i umazania podatku
@hotin
09:59, 2026-05-21
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz