Nadal nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Szkołę Podstawową w Czyżówce. Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż nie odpowiedziało na pismo gminy, która zaskarżyła negatywną opinię małopolskiego kuratora w sprawie likwidacji szkoły.
Nadal nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Szkołę Podstawową w Czyżówce. Ministerstwo Edukacji Narodowej wciąż nie odpowiedziało na pismo gminy, która zaskarżyła negatywną opinię małopolskiego kuratora w sprawie likwidacji szkoły.
Na poniedziałkowym zebraniu wiejskim o przyszłość szkoły pytali mieszkańcy wsi. Chcą wiedzieć, czy od września przyszłego roku ich dzieci nadal będą mogły kontynuować naukę w Czyżówce, czy też będą musieli znaleźć im inną podstawówkę. Uczestniczący w spotkaniu wiceburmistrz Trzebini Wiesław Pierzchała nie potrafił dać im jasnej odpowiedzi.
- Wciąż czekamy na decyzję ministerstwa edukacji. Zaniepokojony brakiem reakcji z ich strony w ubiegłym miesiącu osobiście wybrałem się do Warszawy, ale niewiele się dowiedziałem. Powiedziano mi jedynie, że odpowiedź dostaniemy, ale raczej nieprędko, bo urzędnicy muszą jeszcze przeanalizować szereg materiałów, dotyczących ilości dzieci, czy możliwości zapewnienia im nauki w innych szkołach - stwierdził wiceburmistrz Pierzchała.
Przyznał, że taka sytuacja dla nikogo nie jest komfortowa, bo prędzej czy później temat likwidacji szkoły powróci.
- Jako proboszcz parafii dla Płok i sąsiedniej Czyżówki wiem, że nie ma możliwości, by w każdej z tych dwóch miejscowości szkoły pozostały. Ale może być szkoła w jednej z nich, w której będą się uczyć dzieci zarówno z Czyżówki i z Płok. Mamy czas, by porozumieć się, którą szkołę zostawiamy. Jak się nie dogadamy, to w parafii w ogóle nie będziemy mieć szkoły. Bo ministerstwo raczej na pewno da zgodę na ich zamknięcie - ksiądz proboszcz Piotr Miszczyk prosił mieszkańców Czyżówki, by dogadali się z mieszkańcami Płok, którą szkołę chcą zostawić.
Przypomnijmy, wiosną gmina przymierzała sie do zamknięcia 5 szkół: SP nr 3 oraz podstawówek w Czyżówce, Płokach, Lgocie i Psarach. Radni podjęli już uchwałę intencyjną w tej sprawie. Do pomysłu zamknięcia aż pięciu placówek oświatowych negatywnie odniósł się jednak kurator oświaty. Wówczas radni wycofali się z zamiaru likwidacji SP nr 3 oraz szkół w Lgocie i Psarach, wciąż jednak chcą zamknąć szkołę w Czyżówce i Płokach (ewentualnie pozostawić jedną szkołę zbiorczą dla tych dwóch miejscowości). Od decyzji kuratora odwołali się do ministerstwa w maju.
(AJ)

20.04.2026
OSŁONY okienne na wymiar, Tel. 731-496-146.

18.04.2026
OFERUJĘ budowę indywidualnie dostosowanych domków ...

25.03.2026
MALOWANIE, gładź bezpyłowa, regipsy, panele podłog...
Spór o mieszkania SIM w Chrzanowie
Te mieszkania SIM to chyba jeszcze gorsze oszustwo niż kredyty w CHF. Gdyby ludzie kupili sobie mieszkanie na kredyt z banku, to od razu by byli właścicielami i ponieśli koszty odsetek. Tutaj tak nie ma, a za 15-20 lat gdyby ktoś zamierzał wykupić takie mieszkanie to zapłaci jak za woły. Wstyd, ze burmistrz maciaszek namawiał ludzi na ten przekręt. Wstyd burmistrzu!!!!
Beti
19:25, 2026-05-22
Majowe Dni Krzeszowic z Roxie i "Skrzypkiem na dachu"
Pani redaktor, Skrzypek na Rynku nie na dachu.
Majówka
19:22, 2026-05-22
Absurd wokół Dino w Libiążu
Tupet i bezczelność franczyzobiorcy Dino. Co, ja nie mogę?
Pernambuco
18:27, 2026-05-22
Tak bawią się dorośli w Myślachowicach! Impreza przycią
Ludzie chca rozrywki . Nie tylko tyrac i oszczedzac.
Paul
17:36, 2026-05-22
0 0
sądzę, że ze względu na korzytniejsze skomunkowanie (323, 349, ewentualnie 309) i bezpieczniejszą drogę (chodniki, oświetlenie uliczne) po ewentualnym zamknięciu SP w Czyzówce lepiej byłoby przenieść dzieci do SP nr 6 na os. Gaj.
Wtedy pozstaje jednak kwestia SP w Płokach gdzie nadal dzieci będzie mało, a placówka będzie generować niewspólmiernie wysokie koszty utrzymania w sotsunku do pozostałych szkół w gminie (nie wliczając Psar).
ps. Jesli burmistrz i BEZradni szukają oszczędności to mogą najpierw spojrzeć na swoje podwórko- zatrudnienie w UM- ale czego tutaj oczekiwać, jesli praktycznie każdy z Radnych uczestniczy w n-tej ilości komisji, mnożących się jak grzyby po deszczu, a administracja Urzędu przepełniona jest znajomkami i pociotkami Radnych oraz wyższych rangą urzędników miejskich- TO DOPIERO JEST POŻERACZ PUBLICZNYCH PIENIĘDZY!!!
0 0
no cóż.... nie ma pieniędzy na utrzymanie szkoły, nie ma pracy dla nauczycieli a w kuratorium nieźle się bawią... proszę spojrzeć choćby na to i samemu osądzić na co idą pieniądze http://kuratorium.krakow.pl/index.php?ac=111&id=2820
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz