Mimo protestów mieszkańców w Gromcu może powstać żwirownia - przelom.pl

Przełom Online

Zamknij

Mimo protestów mieszkańców w Gromcu może powstać żwirownia

.Marek Oratowski 15:00, 11.09.2024 Aktualizacja: 15:50, 24.10.2025
Skomentuj Mimo protestów mieszkańców w Gromcu może powstać żwirownia Cztery lata temu z mieszkańcami spotkali się przedstawiciele firmy z Krakowa chcącej uruchomić żwirownię

Kilkuset mieszkańców Gromca podpisało się kilka lat temu pod dwoma petycjami protestującymi przeciw planom budowy żwirowni w tym sołectwie. Inwestycja wciąż jest możliwa dzięki uchwaleniu ważnego gminnego dokumentu.

Temat budowy żwirowni rozgrzał mieszkańców kilka lat temu. Ludzie słali protesty wskazując, że inwestycja może zaszkodzić środowisku, a ich narazić na hałas, zapylanie oraz utratę wartości nieruchomości. A także stwarzać zagrożenie dla obniżenia poziomu wód gruntowych.

Gdy wydawało się, że te protesty przyniosły skutek, temat wrócił przy okazji uchwalenia zmian do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Libiąż. Jednym z efektów zmian miała być możliwość budowy kopalni kruszywa. Nic dziwnego, że radni dyskutujący nad zapisami studium mieli sporo pytań i wątpliwości dotyczących celowości powstania takiej inwestycji. Skierowali je do obecnego na sesji przedstawiciele inwestora.

Prezes zarządu Krakowskich Zakładów Eksploatacji Kruszywa S.A. Jarosław Ptak przekonywał, że inwestycja na udokumentowanym złożu o powierzchni 90 hektarów w Gromcu będzie dla jego firmy bardzo kosztowna, bo wielomilionowa. Uspokajał, że transport kruszywa ma się do nowej kopalni odbywać nową drogą, jaką spółka wybuduje. A sama żwirownia będzie u wylotu z lasu, prawie kilometr od pierwszych zabudowań. Dlatego hałas nie powinien być uciążliwy dla mieszkańców. Zaś nowa kopalnia ma dać zatrudnienie 20 osobom. Kolejne miejsca pracy mają powstać u jej kooperantów.

Burmistrz Jacek Latko zapewniał, że zmiana studium umożliwia, ale nie przesądza o powstaniu inwestycji, gdyż firma musi uzyskać wiele pozwoleń, w tym koncesję i decyzję środowiskową. Zmiany w studium zostały ostatecznie uchwalone 14 głosami za, 4 przeciw i 2 wstrzymującymi.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%